Magyarországon komoly strukturális problémák vannak, amit hogyha nem gyógyítunk meg, akkor nem tudunk fölzárkózni Ausztriához a következő évtizedekben sem, véli Zsiday Viktor.
Mi történt? A Heti Válasz podcastjában Madár István, a Portfolio vezető elemzője és Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő portfóliómenedzsere beszélgetett többek között arról, hogy mekkora a baj a magyar gazdasággal? Mit kéne változtatni, és lehet-e?
Felzárkózás? Zsiday Viktor szerint „nézhetjük úgy, hogy az elmúlt 20 évben, amióta az Európai Unióhoz csatlakoztunk, az sikertörténet a régiónak is meg nekünk is, mert nagyon sokat közeledtünk az Európai Unió átlagához, meg mondhatjuk azt is, hogy ennek ellenére az elmúlt 10-15 évben Magyarországon a növekedés üteme elmarad attól, mint ami ahhoz lenne szükséges, hogy valóban fel tudjunk zárkózni a fejlett országokhoz. És azt is lehet mondani, hogy az elmúlt két év meg nagyon rosszul sikerült, bár volt egy csomó szembeszél. Magyarországon komoly strukturális problémák vannak, amit hogyha nem gyógyítunk meg, akkor nem tudunk fölzárkózni Ausztriához a következő évtizedekben sem. Viszont az, amit elértünk, az egyébként – globálisan nézve – nem egy nagyon rossz szint.”
Miért fontos ez? Zsiday Viktor szerint vannak komoly gazdaságpolitikai hibák. Részben a – túlárazott – beruházás vezérelte növekedés, illetve nagyon jelentős szerepet játszott a járadékvadászat. Egyre több cégnek és iparágnak nem feltétlenül valódi versenyben kell helytállnia, hanem lobbizásban, pályázatírásban, helyezkedésben. Ez nem segíti elő a termelékenységnövekedést, mert akkor nem arra összpontosítanak.
Ha csak egy mondatot kéne mondanom: Magyarországon nincs elég verseny
– fogalmazott Zsiday. Madár István szerint nem látszanak azok a nagy háttérkutató intézmények, amelyek gazdaságpolitikai döntéseket alapoznának vagy a gazdaság szerkezetében az apró, de szükséges változtatásokat elintéznék.