Évtizedes mélyponton a magyar foglalkoztatás. A kis cégek még nehezebben kezdik 2023-at.
2023 első negyedévében a hazai munkáltatók 32 százaléka tervez leépítést, a munkaerő-állomány bővítését pedig csak 22 százalék – foglalta össze a Forbes.hu-nak eljuttatott Munkaerőpiaci Előrejelzésében a ManpowerGroup munkaerő-közvetítő cég.
Évtizedes mélypont
A munkáltatói válaszokból származtatott, szezonálisan kiigazított Nettó Foglalkoztatási Mutató (NFM) -8 százalékos átlagos értéket ért el Magyarországon.
Ilyen alacsony értékre a cég szerint az elmúlt egy évtizedben nem volt példa – bizony, még a koronavírus-járvány alatt sem.
- A friss mutatószám az előző negyedévhez viszonyítva 3, 2022 azonos időszakához képest 26 százalékpontos visszaesést mutat.
- A reprezentatív felmérésből kiderült: régiós szinten az Észak-Alföldön (NFM: -35 százalék) és Észak-Magyarországon (NFM: -24 százalék), szektorra lebontva a kommunikációs szolgáltatások (NFM: -16 százalék), valamint az alapanyag- és feldolgozóipar területén (NFM: -12 százalék) várható a legnagyobb arányú létszámcsökkentés.
- Egyedül a Dél-Alföldön terveznek a cégek létszámbővítést, nem pedig leépítést (NFM: +3 százalék).
- Ami a szektorokat illeti, egyedül a pénzügyi és ingatlanszektornál (NFM: +10 százalék), valamint az IT-szektornál (+2%) várható nettó létszámbővülés.
Magyarország sereghajtó
A globális mutató 6 százalékot esett az előző negyedévhez képest, igaz, így is 23 százalékos szinten áll.
- A ManpowerGroup 41 országot vizsgál, Magyarország a sereghajtó, rajta kívül mindössze Lengyelországban várható visszaesés a foglalkoztatásban, ott az NFM -2 százalék.
- Az élen Panama (39 százalék), Costa Rica (35 százalék) és Kanada (34 százalék), Európában a legmagasabb NFM-et Ausztriában és Törökországban (29-29 százalék), valamint Finnországban és Franciaországban (27-27 százalék) mérték.
A kis cégeknek még nehezebb
A felmérésből az is kiderült: minél kisebb egy cég, annál gyengébb a jelen gazdasági helyzettel szembeni ellenálóképessége is. Ezt jól tükrözi, hogy a ManpowerGroup szerint a tíznél kevesebb főt foglalkoztató mikrovállalkozások 44 százaléka tervez leépítést. Ezzel szemben a 250 főnél nagyobb létszámmal működő vállalatok körében ez az arány csupán 27 százalék. NFM-mel szemléltetve:
- 250 főnél nagyobb létszámú cégek: +3 százalék,
- 50-249 fős cégek: -5 százalék,
- 10-49 fős cégek: -17 százalék,
- 10 fő alatti cégek: -20 százalék.
Kivár a piac
„A negatív munkaerő-felvételi trend ellenére a piacon nem érzékelhető tömeges elbocsátás” – teszi hozzá az eredményekhez Fehér Tamás, a ManpowerGroup Magyarország ügyvezető igazgatója, szerinte a trend inkább bizonyos területekre jellemző. Ettől még bizonyos szakmákban továbbra is munkaerőhiány van, mondja. Fehérék arra számítanak, hogy lelassul a munkaerőpiaci dinamika, a cégek és dolgozók pedig kivárnak, semmint új lehetőség után nézzenek.