Érdekes helyzetet hozhat a személyi kölcsönök piacán, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is gyorsuló áremelkedésre számít a következő években a háború, a szankciók és a nyersanyagok drágulása miatt.
A Bankmonitor a Forbes.hu-nak is eljuttatott közleményében hívta fel a figyelmet arra, hogy a hitelfelvétel szempontjából kivételes helyzet a jelenlegi.
Az MNB márciusban frissítette inflációs várakozásait. A gazdasági kilátások változása, a nemzetközi helyzet miatt a jegybank jelentősen módosította eddigi elképzeléseit: ezek alapján az infláció magasabb lesz és tovább velünk fog maradni. Inflációs várakozásaik szerint 2024-ben térhet vissza az áremelkedés a jegybank által várt 3 százalékos szinthez. Jól látható, hogy a várt értékek már rövid távon is tág intervallumban helyezkednek el a mostani bizonytalanság miatt.
Kivételes helyzet a mostani
A jelentős áremelkedés a befektetési döntéseinket is komolyan átalakíthatja, sőt, a hiteligénylés előtt állók döntését is jelentősen befolyásolhatja. Egy 4 éves futamidejű személyi kölcsön ára nem éri el a várható inflációt.
A hitelfelvétel szempontjából kivételes helyzet a jelenlegi, az infláció ugyanis meghaladja a hitelkamatokat – ez a lakáshitelekre és a személyi kölcsönökre is igaz – vagyis
a hitelek költsége nem éri el egy átlagos áru drágulását. Ez a helyzet eddig is fennállt, a jelenlegi várakozások alapján azonban egy teljesen új szituációról beszélhetünk.
Eddig ugyanis az előző évre érvényes infláció és egy új hitel kamata lett összehasonlítva. (Vagyis egy múltbeli és egy jövőbeni adat.) Ráadásul a kölcsön kamatát a teljes futamidő alatt fizetni kell, az infláció viszont csak egy adott évre szól.
Ezt a Bankmonitor szakértői egy 3 millió forint összegű, 4 éves futamidejű személyi hitel példáján keresztül mutatják be. A legolcsóbb kölcsön – a Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátora alapján – 7,48 százalékos kamat mellett érhető el. Ennek a kölcsönnek a havi törlesztőrészlete 72 509 forint lenne, vagyis 4 év alatt nagyságrendileg 3 480 000 forintot kell visszafizetni.
Az MNB által várt infláció középértéke alapján egy jelenleg 3 millió forint értékű áruért 4 év múlva nagyságrendileg 3 674 000 forintot kell fizetni. (2022-re 8,65%, 2023-ra 4,15%, 2024-re pedig 3% inflációval kalkulálva.) Vagyis
reális inflációs várakozások mellett az elkövetkező 4 év áremelkedése meghaladja a legolcsóbb személyi hitel költségét.
Az elkövetkező 4 évre várható infláció miatt az igényelt hitelösszeg vásárlóereje 670 ezer forinttal csökkenhet, de természetesen még ilyen helyzetben is alaposan át kell gondolni a hitelfelvételt. A Bankmonitor várakozásai szerint a jegybank a magas infláció miatt a kamatemelési ciklust is felgyorsíthatja, a magas kamatkörnyezet pedig az előzetes elképzelésnél tovább velünk maradhat. Emiatt várhatóan a bankok kamatemelésére lehet számítani, ami bizony érintheti a személyi hiteleket is. Vagyis a hiteligénylés előtt állók számára az időtényező kiemelten fontos lesz a jövőben.Természetesen elképzelhető, hogy az infláció az MNB várakozásánál gyorsabban mérséklődik. Ehhez azonban egy nagyon gyors és jelentős fordulatnak kellene bekövetkeznie.
Kapcsolódó: