Háromszoros olimpikonént legyőzhetetlen volt – most filmes producer lett. A legfontosabb gondolatok Kiss Gergelytől a Forbes februári Kilövéséről.
A nemzet aranyai címmel készül film arrról a magyar vízilabda válogatottról, ami bő tíz év alatt – 1997 és 2008 között – páratlan teljesítményként szinte legyőzhetetlenként szállította az Európa-bajnoki, világbajnoki és olimpiai érmeket.
A filmről és a Modern Sport Akadémiáról a jövő héten megjelenő Forbes magazinban kérdeztük Kiss Gergely vízilabdázót – a magazin érkezését ünneplő Forbes Kilövésen pedig Galambos Márton főszerkesztő beszélgetett a háromszoros olimpiai bajnokkal.
Mindegy, honnan jöttünk, egyenlőek voltunk
Zákonyi S. Tamás producer a 2000-ben megjelent Egerszegi után akart filmet készíteni az aranycsapatról. Még saját anyaga is volt a fiúk edzéseiről és meccseiről, az évek során pedig több játékossal is összebarátkozott. De a karrierútja másfelé sodorta: a Szabadság, szerelem filmen Andy Vajnával dolgozott együtt, majd többek között rajta keresztül csörgött a telefon Steven Spielberghez és a Lucasfilm legendás alakjához, a nyolcszoros Oscar-jelölt Kathleen Kennedyhez is.
Innen már csak felfelé vezetett az út, utal együttműködésükre viccelve Kiss, aki tanácsadóként segítette Zákonyi munkáját. „Megpróbáljuk egy filmhosszba besűríteni a négyszáz mérkőzést és a tíz aranyérmet” – mondja.
Teljesítményükre visszaemlékezve, a statisztikákat szemlélve még ő is meglepődött, de nem ettől lesz valamiből mozifilm. „Ez nem csak a sportteljesítményről szól. Hanem arról, hogy a csapat a tragédiák, balhék, bármilyen körülmények között együtt marad.”
„És mindegy, hogy szegedi kamionsofőr, pesti házmester, budai világbajnok vagy egy egri tanár fia voltál. Együttműködtünk, egyenlőként tudtunk beszélni, ezzel egy olyan magyar példát mutatva, aminek megismételhetősége még nagyítóval sem látszik.”
Más film is forog a közreműködésével
A Modern Sport Akadémiát 2013-ban alapító, azóta egyetemi- és utánpótláscsapatokkal is foglalkozó Kiss nem került messze az élsportolók világától, de a filmes lehetőségek is beszippantották. A válogatottról készülő dokumentumfilm mellett az olimpiai bajnok vízilabdázóról, Halassy Olivérről készülő produkció társproducerének kérték fel. Halassy mellett vívótársadalmon-klubéleten kívül élő, majd négyszeres olimpiai bajnokká váló Fuch Jenő sztorijával is foglalkozik.
Az 1909-ben, Újpesten született Halassy nyolcévesen próbált felugrani egy mozgó villamosra, a lépcsőről sínre csúszó bal lábát amputálni kellett. Nem adta fel sportolói álmait, így lett előbb úszásban Európa-bajnok, majd a vízilabdázók elcsábították – csapatával pedig kétszeres olimpiai bajnokként ünnepelték.
„Aztán 1946-ban, egy utcai ellenőrzés során nem adta át az autóját. Legalábbis ez volt az egyik hivatalos sztori” – meséli róla Kiss. Halassyt a mai napig tisztázatlan körülmények között ölték meg valószínűleg szovjet fegyveres katonák. „Harminchat év alatt megélt annyit, amennyit mi kétszáz év alatt élnénk.”