A Covid-19 ellen fél év után is magas az oltottak védettsége, de a delta és más vírusvariánsok miatt további fejlesztésen dolgoznak.
“A Covid elleni vakcinánk hatásossága tartósan 93 százalék fél évig, de beismerem, hogy a delta változat jelentős új veszélyt jelent, és továbbra is ébereknek kell lennünk”
– mondta Stéphane Bancel, a Moderna Inc. vezérigazgatója csütörtökön az MTI szerint. Ez az érték a fertőződésre vonatkozik, de a gyártó hangsúlyozta, hogy újrafertőződés esetén is a Moderna oltása továbbra is 98 százalékos védettséget nyúlt a betegség súlyos formája és 100 százalékban hatásos a Covid-19-betegség okozta halálozás ellen. A placebóval beoltott csoportban hárman haltak meg.
A vakcinagyártó 30 ezer beoltottat vizsgált, hogyan alakul a második oltás utáni védettség, ami jobb eredményeket mutatott, mint a Pfizer-Biontech vakcinája hasonló időtávban, ugyanis a másik mRns-alapú oltás hatékonysága 84 százalékos védettséget adott a fertőződés ellen.
A két védőoltás hasonló, de nem azonos. Míg a Moderna oltásában 100 mikrogramm hatóanyag van, a Pfizerében 30 mikrogramm.
Jön a harmadik oltás
A Pfizer közölte, hogy a jövő hónapban tervezi a harmadik oltás engedélyeztetését. Egyes országok, így Németország és Izrael megkezdték, illetve tervezik az emlékeztető oltás beadását – szakemberek egyelőre vitatkoznak ennek megalapozottságáról.
A Moderna három különböző potenciális emlékeztető vakcinát tanulmányoz, amelyek jelentős antitestválasszal reagálnak az új variánsokra, közöttük a gammára, a bétára és a deltára.
Bancel szerint az emlékeztető oltás utáni semlegesítő antitestek szintje megközelítette a második oltás utánit.
Idén a Moderna 20 milliárd dollár értékben kötött szerződéseket vakcinaszállításra. 2022-re 12 milliárd dollárra van szerződése, további 8 milliárd dolláros szállításokra pedig opciós szerződéseket kötöttek. Szakértők szerint az amerikai biotechnikai vállalat jövőre várhatóan 2-3 milliárd adag közötti mennyiséget gyárt majd.
Kiemelt kép: Fotó: WHO/Moderna Inc.