Egy márciusban indult globális kezdeményezés látszik beérni: a szegény országokba 120 millió antigéntesztet juttathatnak el, ami félórán belül eredményt produkál. Két cég is dolgozik olyan megoldáson, ami hamarosan engedélyt kaphat.
A The Guardian azt írja, hogy a márciusban többek között az Egészségügyi Világszervezet (WHO), a francia kormány és a Gates alapítvány által elindított kezdeményezés, az Access to Covid tools (ACT) lassan eléri célját: 5 dolláros (közel 1600 forint) értéken kerülhetnek forgalomba a 15-30 perc alatt eredményt mutató koronavírus-tesztjeik. Fontos megjegyezni, hogy nem PCR tesztekről van szó, ahogy a magyar hatósági ár bevezetése kapcsán arról írtunk: ezek alapvetően eszközigényes, drága eljárások.
(Friss hír, hogy osztrák fejlesztésű gyorstesztekkel tesztelik majd az iskolásokat Bécsben.)
A világ elmaradottabb országaiban ugyanakkor komoly gond, hogy nem tudnak elegendőt tesztelni. Összehasonlításul: míg Észak-Amerikában naponta 100 000 lakosra vetítve 395 tesztet végeznek, Európában 243-at,
addig Afrikában ez a szám mindössze 16, ezek nagy része ráadásul három ország, Szenegál, Marokkó és Kenya között oszlik meg.
Nem kérdés, itt nagy segítség lesz a PCR tesztekhez képest kifejezetten olcsónak számító antigéntest is. Ez a módszer – csakúgy, mint a PCR – szintén a vírus jelenlétét képes igazolni vagy kizárni, de nem az RNS, hanem a vírusból származó felületi fehérjék kimutatásával. A vizsgálathoz szükséges mintát ugyanúgy veszik le, mint a PCR-tesztnél (garat vagy/és orrváladékból hosszú vattás pálcával), de az azt követő eljárás nem igényel bonyolult laboratóriumi hátteret. Kulcsfontosságú ugyanakkor, hogy a mintát jól vegyék le.
A gazdag országok is bejelentkeztek az olcsó tesztért
A rászoruló országok között a kezdeményezés 120 millió darabot oszt majd szét (a legyártani tervezett kontingens 20 százalékát). Ezt azért is szögezték le előre, mert a tehetősebb országos is jelezték, kérnek majd az engedéllyel rendelkező tesztekből (Németország, Franciaország és Svájc is több millió darabot rendelt be előre ezekből).
Jelenleg egy amerikai és egy dél-korai cég (az Abbott és a SD BioSensor) van nagyon közel ahhoz, hogy megoldásaik megkapják a szükséges engedélyeket. Állításuk szerint tesztjeik 97 százalékos pontossággal mutatják ki a vírust optimális körülmények között (a gyakorlatban az érzékenységük 80-90 százalék között lehet majd, vagyis a fertőzötteket jó eséllyel kiszűrik).
Az ACT nemcsak a tesztekkel visz ilyen programot: támogatják Covid-19 gyógyszerek -és persze az oltóanyagkutatását is.
Gyors és költséghatékony tesztelésen Magyarországon is dolgoznak kutatók. Júliusban jelentették be, hogy a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban fejlesztett szerológiai tesztelési modell pontosabb, gyorsabb és költséghatékonyabb a PCR-tesztelésnél, így alkalmas lehet a tömeges tesztelésre is.
A teljes magánegészségügyi összeállítás a Forbes holnap megjelenő, októberi számában olvasható. Emellett a 2020-as exitlista az év legnagyobb kiszállóiról és a Forbes Urban Grecsó Krisztiánnal. Lapozz bele a magazinba!
Borítókép: Irwan / Unsplash