Rekordszintet értek el az európai gázárak a hír után, hogy leállt a gáztovábbítás a Lengyelországon és Fehéroroszországon áthaladó, kétezer kilométer hosszú Yamal-Európa gázvezetéken Németország felé.
Tegnap írtunk róla a német Gascade jelentése alapján, hogy kedden leállt az Európába tartó gázszállítás az egyik legnagyobb oroszországi vezetéken, a Yamal-Europe-on.
A vezetéken ellentétes irányú gázszállítás indult el Lengyelország felé, azaz a földgáz most nyugatról keletre áramlik. A gázszállítás iránya attól függ, hogy a rendszert működtető cég melyik irányú gáztovábbításra kap nagyobb megrendelést – írja a Reuters.
Oroszország biztosítja Európa gázszükségletének nagyjából felét, és kínálata kulcsfontosságú, amikor a háztartásokat és a vállalatokat egyaránt keményen sújtja a szabadpiaci gázárak meredek emelkedése.
A messze legnagyobb orosz gáztermelő Gazprom előrejelzése szerint idei termelése várhatóan 55 milliárd köbméterrel nő a tavalyihoz képest, meghaladja az 510 milliárd köbmétert, ami 10 éves csúcs.
A legnagyobb európai gáztőzsde, a holland TTF legközelebbi, januári határidős jegyzésében kedden röviddel 13 óra után 174,61 eurón jegyeztek 1 megawattórát. Ez ezer köbméterenként 2039 dollárnak felel meg, ami történelmi csúcs.
Egyes nyugati politikusok és iparági szakértők azzal vádolták Oroszországot, hogy az Ukrajnával kapcsolatos politikai feszültségek, valamint egy másik vezeték, az Északi Áramlat 2 hitelesítésének késedelme miatt visszatartja az Európába irányuló gázszállítást.
A Kreml szóvivője minden politikai jellegű kapcsolatot tagadott, Oroszország álláspontja szerint a leállás csupán kereskedelmi okokra vezethető vissza. Nyugatról bankügyi szankciókkal is fenyegették az oroszokat, de úgy tűnik, annak sincs egyelőre komoly hatása.
Borítókép: A TC Energy gázvezetékei, Fotó: Facebook