Ez volt az első magánfinanszírozású űrséta, melyet egy milliárdos, Jared Isaacman finanszírozott.
Mi történt? Lezajlott az első piaci alapon zajló, magánfinanszírozású űrséta. A missziót egy milliárdos, Jared Isaacman finanszírozta, és ő tartott egy körülbelül 12 perces űrsétát, amire a SpaceX egyik mérnöke, Sarah Gillis kísérte el.
Miért fontos ez? Ez a küldetés több szempontból is úttörő az űrkutatásban:
- Polaris Dawn projekt magánfinanszírozású, tehát nem egy állami űrügynökség indította.
- 50 éve nem járt ember ilyen messze (1400 km) a bolygótól, mint a Dragon űrkapszula négyfős legénysége.
- Az űrsétán résztvevők a SpaceX saját fejlesztésű űrruháit viselték.
- Mivel a Dragon kapszulának nincs légzsilipje, így az űrhajósok egyből az űrbe léptek ki. Az űrséta alatt a kapszula végig nyitva volt, így a teljes legénységen tesztelték az űrruhát.
- Az űrséta 700 kilométeres magasságban történt, ez kétszert magasabban van, mint az ISS.
Mit csináltak? Az űrséta körülbelül 12 percig tartott, első lépésben csak bokáig hagyták el a kabint, és ellenőrizték, mennyire képesek mozogni a ruhában, illetve tesztelték a különböző funkciókat. Ezután megnézték, hogy tudják-e irányítani a mozgásukat, illetve képesek-e szerszámokat használni.
A lábukhoz rögzíthető kötél és a skywalker nevű létra tesztelése után visszalebegtek a kabinba. A teljes űrséta a kabin lassú nyitásától és a zárás utáni nyomás alá helyezéssel együtt másfél órát vett igénybe.
Még nincs vége. A küldetés már eddig is szenzációnak számít, azonban egy nagyon fontos kísérlet még hátra van, a Starlink űrinternetjének a bemutatója, amire holnap kerül sor. Ha minden jól megy, két nap múlva térnek vissza a Földre, valahol a floridai partoknál érnek majd az óceánba, ahonnan egy mentőhajó viszi majd őket vissza a szárazföldre.
A Forbes-nak nem olyan rég Kapu Tibor mesélt az űrkutatás kihívásairól. Szerinte az űrutazás legfőbb problémái:
- Háttérsugárzás.
- Izolált térben létezés.
- A nagy távolsággal járó ellátási nehézségek.
- A mikrogravitáció káros hatásai a szervezetre.
A teljes interjú itt olvasható.