A Moderna-vezér Noubar Afeyan kihasználta, hogy a cég részvényei a vakcináció óta szárnyalnak, de nem ő az egyetlen aki hatalmas összegeket kaszált a cégen.
2020 márciusa óta szárnyalnak a koronavírus elleni védőoltásokat, teszteket és egyéb egészségügyi eszközöket gyártó cégek részvényei. Az egészségügyi kellékek iránti eddig még nem látott lelkesedés és igény legalább negyven olyan embert tett dollármilliárdossá, akik többek között a covid elleni küzdelemre alapozták vállalkozásaikat.
A világjárvány egyik legnagyobb pénzügyi nyertese
A Moderna társalapítója és elnöke, Noubar Afeyan különösen nagyot ment – írja az amerikai Forbes. Az örmény-amerikai sorozatválallkozó a Moderna megalapítása után több biotech startup elindításában részt vett, majd később egy kokázatitőke-alapkezelőt is indított, ami ígéretes biotech cégeket keres (ez a Flagship Pioneering).
Noubar Afeyan, a Moderna-vezér Örményországban született, Amerikában lett sorozatvállalkozó, milliárdos. Fotó: Flagship Pioneering
Afeyan meglovagolta, hogy a Moderna részvényárfolyama az egekben: több mint 1,5 milliárd dollár értékű részvényt adott már el azóta, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020 márciusában kihirdette, világjárvány van. Pénzügyi szempontból a gyógyszergyártók között a Moderna a világjárvány legnagyobb nyertese, a cég szinte egyik napról a másikra vált világhírűvé (hogy a Pfizer miért nem nyert akkorát, mint a Moderna, arról itt írtunk bővebben).
A Moderna árfolyama az elmúlt egy évben (dollárban). Forrás: Nasdaq, 2021. április 23.
Noubar Afeyan 2011 óta tölti be a Moderna igazgatótanácsának elnöki titulusát, és társalapítóként ő a vállalat legnagyobb részvényese is. Vagyona az amerikai Forbes becslése alapján 2,3 milliárd dollár.
A Moderna részvényeiben leginkább a Flagship Pioneeringen keresztül van jelen (utóbbiban 75 százalékban tulajdonos).
A 2018-ban benyújtott tőzsdei bevezetés dokumentuma (IPO) szerint Afeyan a vállalat 19,5 százalékával, míg a Flagship Pioneering a 18 százalékával rendelkezett, így összességében Afeyan kezében volt a vállalat 37,5 százaléka.
A két kiemelt Flagship-alap (Flagship Ventures Fund IV, L.P. és a Flagship Ventures Fund IV-Rx, L.P) Moderna-részvényeik mintegy 53 százalékát, 10,3 millió részvényt értékesítette már. A több mint 1,4 milliárd dolláros eladást három értékesítési sorozatban februárban és március végén ejtették meg. Az alapok már korábban is kereskedtek, 2020 márciusában 1 millió részvény adtak el 68,2 millió dollárért (ez adózás előtti összeg).
Nem mindenki adogatja el a részvényeit
A legnagyobb eladások mögött a Moderna elnöke állhat, de a legtöbb részvényt személyesen értékesítő személy a Moderna vezérigazgatója, Stéphane Bancel. Ő körülbelül 1,7 millió részvényt (részesedésének 7 százalékát adta el) és 2020 márciusa óta összesen 161,2 millió (adózás előtti összeg) dollárért értékesítette részvényeit, kihasználva, hogy a Moderna-részvények a járvány óta szárnyalnak.
Bancelnak továbbra is 6 százalékos tulajdonrésze van a vállalatban, aminek értéke körülbelül 5,5 milliárd dollár.
A cég részvényeinek értéke 2021 február 8-én döntöttek csúcsot: a 185, 98 dolláron stabilizálódott részfényárfolyam 600 százalékkal magasabb volt, mint a járvány előtti időszakban.
Vakcinagyártók (és befektetőik) részvényügyletei márciusban.
Nem mindenki csinált készpénzt a sikerből
Nem az összes Moderna-milliárdos higította tulajdonrészét. Timothy Springer alapító-befektető és Robert Langer társalapító, mindketten a Harvard és az MIT professzorai, szintén milliárdosok lettek a Moderna tulajdonrészüknek köszönhetően, de részvényt egyikük sem adott még el a cég 2010-es alapítása óta. A Forbes becslése szerint Springer vagyona nettó 2,6 milliárd, Langer vagyona 2,1 milliárd dollár.
Hasonlóan döntött egy másik járványmilliárdos is. A Biontech német cég alapítója, a török származású Uğur Şahin szintén nem adott el részvényt a cégből, amit 2008-ban feleségével alapított. A Forbes becslése szerint Sahin nettó vagyona egyébként 6,4 milliárd dollár.
Megmenti a világot a vakcinája, de egyetlen centet sem keresett még rajta
Borítókép: Munka a Moderna laborjában. Fotó: Moderna Inc.