Az uniós agrártámogatásokat összesítette a K-Monitor, a támogatások háromnegyedét a felső tized kapja. A pénzügyi kereten szűkítettek, de vannak, akik jelentősen növelni tudták a hozzájuk folyó támogatásokat.
A K-Monitor közpénzkövető blogja 2012 óta minden évben listába rendszerezi az uniós agrártámogatások legnagyobb magyar kedvezményezettjeit, tele ismerősen csengő nevekkel. Így tettek a 2017-es kifizetésekkel is, a legtöbb járadékot bezsebelők között bőven van átfedés a Forbes leggazdagabb magyarok listájának szereplői között.
Magyarország az uniós agrárpolitika támogatási rendszerének egyik legnagyobb nyertese: a hazai mezőgazdaság kibocsátása az unió teljes agrárszektorának 2,1 százalékát teszi ki, miközben az agrárköltségvetés 3,19 százalékának vagyunk a kedvezményezettjei. A rendszert valamelyest átalakították, a területalapú kifizetésekről fokozatosan tereli át az EU a hangsúlyt a teljesítményalapú kifizetésekre,
összesen 561 milliárd 211 millió forint támogatást folyósítottak 2017-ben.
Ez az összeg 2015 óta csökken folyamatosan, 2016-ról 2017-re 12,7 százalékkal: tavaly még 642 milliárd 766 millió forintot osztottak ki.
Grafikont készítette a K-Monitor
Nagybirtokosoknak kedvez a rendszer
A K-Monitor elemzése kiemeli, hogy az uniós agrártámogatások rendszere mindenhol aránytalan, de hazánkban a koncentráció kirívóan magas.
A támogatások több mint háromnegyede a felső 10 százalék kezében összpontosul.
Állításuk szerint a látványos aránytalanság fő oka a támogatási rendszer működése mellett a növekvő, állami eszközökkel is erősített birtokkoncentráció és a politikailag is befolyásos nagytőkések szektorbeli jelenléte lehet.
Grafikont készítette a K-Monitor
Csányi és Simicska az élen
A kifizetések kedvezményezettjei közül kiemelkedik Csányi Sándor, neki a tavalyi 3 milliárdról 4 milliárd forint fölé nőtt a folyósított támogatás, és ő lett a magyar agrárium ura. Csányi folyamatosan terjeszkedik a mezőgazdaságban: a Bonafarm tavaly megvette a pápai Agro-Investet, meg nem erősített információink szerint a szentesi baromfi-feldolgozóban, a Hungeritben is érdekeltek. Az agrártámogatások újraszabását amúgy komolyan megérezte a Bonafarm korábban, a pápai akvizícióval azonban nőtt a csoport által kezelt földterületek nagysága is, ezért kaphattak tavaly nagyobb támogatást.
Csányi Sándor újabb nagy dobása: bevásárol a Bonafarm
Simicska Lajos lehet kegyvesztett lett, de ez az agrárérdekeltségein nem látszik egyelőre: a befolyt 2 milliárd 469 millió forint támogatás ugyan valamivel (egész pontosan 116 millió forinttal) kevesebb, mint 2016-ban, de még így is stabilan tartja magát az egyéb érdekeltségeihez képest, ráadásul a földhasználati jogokat évtizedekre nyerte el, vannak szerződései, melyek 2051-ig élnek, így sokáig tényező maradhat a volt Fidesz-pénztárnok.
Grafikont készítette a K-Monitor
Törnek fel a felcsútiak, Leisztinger lecsúszik
Mészáros Lőrinc és családja a mezőgazdaságban is rohamléptekben terjeszkedik:
a járadékkeret bő tíz százalékos csökkenése ellenére megduplázta az agrártámogatásokból befolyt összeget, ami 2017-ben 1 milliárd 168 millió forint volt.
Ez annak köszönhető, hogy Mészáros-kézbe került több nagy agrárcég is, mint a Csabatáj, a Hidasháti, a patinás Dereszla borászat, a Kunhalom, a Tihany-Vin, a Fénykalász-Ker.
A Dereszla pincéje – Mészáros Lőrinc legértékesebb borászata. Fotó: The Orbital Strangers Project
A szintén felcsúti Flier család felemelkedése egybevág Leisztinger Tamás milliárdos lecsúszásával: Flier János öt korábbi Leisztinger-céget vett át, főleg ezek miatt került az élbolyba a 780 millió forintnyi járadékkal.
Leisztinger 2015-ben még vezette ezt a listát, azonban az utóbbi években folyamatosan építi le cégbirodalmát (a Hunguest szállodalánc például Mészáros Lőrinc köréhez került), és ez az agrárcégeire is vonatkozik. 2016-ról 2017-re további egymilliárd forinttal csökkent a neki járó agrártámogatás, 2 milliárd 153 millió után csak 1 milliárd 141 millió folyt be idén.
És a többiek
- A GSD mögött a német Helmut Gsuk áll magyar üzlettársával, Dorogi Árpáddal, úgy lettek harmadikak, hogy 252 millióval kevesebb támogatást kaptak.
- A Hunland mögött a holland vállalkozó, Joseph Henri Peter Sevrien Janssen és köre áll, világszerte aktív, hollandiai és magyarországi gyökerekkel rendelkező multinacionális vállalat.
- A Bódi család (Bódi László és Bódi Jenő testvérek és családjaik) 500 millióval kevesebből sáfárkodhatnak.
- Szabó Miklós a Forbes milliárdos listáján a 23. helyezett volt 2017-ben, területalapon az uniós kasszából alig járt támogatás, a teljes összegből 833 millió forint a magyar költségvetésből érkezett baromfi állatjóléti támogatás címen (ezen a címen az állam megtéríti azok többletkiadásait, akik az előírtaknál jobb tartási, szállítási körülményeket biztosítanak az állatoknak). Jövőre nagyot ugorhat, mert felvásárolja a nyírbátori Bátortrade Kft-t, ahova tavaly 659 millió uniós támogatás ment.
- Peter Claessens belga származású magyar állampolgár, öt rokonával vásároltak be a 770 hektárt az állami földárveréseken. A Claessens-birodalom Somogy megyében van.
- Helmeczyné dr. Pál Gabriella annak a Helmeczy Lászlónak a felesége, a Kósa Lajost bepalizó csengeri Szabó Gábornét védi ügyvédként.
- Bihari Gábor Lajos szintén Leisztinger-érdekeltségek megszerzésével nőtt nagyot.
A K-Monitor cikkében a szereplők részletes érdekeltségei és tulajdonosi körei is szerepelnek.
Borítókép forrása: kormany.hu