Az összefolyt járványévek után ránk férne végre egy nyugodtabb időszak, de a Bloomberg Economics előrejelzése szerint már bőven látszanak olyan válságjelek, mint például az élelmiszerárak brutális emelkedése és az omikron vírusvariáns, amik miatt a 2022-es évünk sem lesz zökkenőmentes.
A Bloomberg Economics idén egy új eszközt fejlesztett a globális gazdasági kockázatok modellezésére. A modell alapján a következő tíz válságjel miatt nem lehetünk nyugodtak a jövő évet illetően sem:
Az omikron variáns és az újabb lehetséges lezárások
A koronavírus új, omikron nevű variánsa december 13-án már Magyarországon is megjelent, és Angliában is berobbant. Karikó Katalin a Pfizer-Biontech mRNS-vakcinájának egyik fejlesztője múlt héten arról beszélt, hogy az omikron akár véget is vethet a járványnak, ha kiszorítja a deltát. Ezeknél az eseteknél ugyanis a gyorsabb terjedés ellenére enyhébb tüneteket tapasztaltak. Ennek ellenére még mindig előfordulhatnak újabb variánsok és azt sem lehet pontosan tudni, hogy ezek függvényében mikor számíthatunk újabb szigorításokra.
Infláció
Az USA 2021 elején még 2 százalékos inflációt jelzett előre az idei évre, ehelyett 7 százalékkal kellett számolniuk. De nem kell kiábrándító adatokért messzire menni. A magyar forint létezése egyik legsiralmasabb évét éli, és még nem biztos, hogy a 2022-es év sokkal jobb lesz.
A Fed válságkezelése
Az Allianz vezető közgazdásza, Mohamed El-Erian szerint a Fed története legnagyobb hibáját követhette el azzal, hogy átmenetinek minősítette az inflációt.
Korábban utaltak rá, hogy felgyorsíthatják az eszközvásárlási program novemberben bejelentett kivezetését, emellett elhagyhatják az átmeneti jelzőt az inflációval kapcsolatban, de nem biztos, hogy ez elég lesz-e ahhoz, hogy a korábbi hibát kiküszöböljék.
El-Erian szerint még nem késő jóvátenni az eddigi hibákat, de ehhez a Fednek „le kell vennie a lábát a gázról”, csökkentenie kell a likviditást és az ingatlanpiac támogatását is.
Valutaválság a fejlődő gazdaságokban
A magasabb amerikai kamatlábak jellemzően felpörgetik a dollárt, és a tőkekiáramlást, de ezzel együtt valutaválságot is előidézhetnek a fejlődő gazdaságokban. 2012-ben és 2013-ban Argentína, Dél-Afrika és Törökország szenvedett emiatt a legtöbbet. Ha hozzájuk adjuk Brazíliát és Egyiptomot, akkor megkapjuk 2022 öt veszélyeztetett gazdaságának listáját.
Magas finanszírozási igények és gyenge irányítás
Ha a magas finanszírozási igények gyenge irányítással társulnak, az továbbra is veszélyt jelenthet a feltörekvő gazdaságok számára. A Bloomberg szerint ennek a legjobban jelenleg Argentína, Törökország és Brazília van a legjobban kitéve.
Kína megtorpanó gazdasága
2021 harmadik negyedévében Kína gazdasága megtorpant. Az Evergrande miatt ingatlanpiaci válság, az ismétlődő covid-zárlatok és az energiahiány 0,8 százalékra húzta le az éves gazdasági növekedést, ami jóval elmarad a világ által megszokott 6 százalékos ütemtől.
Politikai zűrzavar Európában
Az európai projektet támogató vezetők közötti szolidaritás és az Európai Központi Bank azon tevékenysége, amely az állami hitelköltségeket kordában tartja, segített Európának átvészelni a covid-válságot. Az elkövetkező évben azonban mindkettő gyengülhet. Ha az eurószkeptikusok hatalomra jutnak a blokk kulcsfontosságú gazdaságaiban, az megtörheti a nyugalmat az európai kötvénypiacokon, és ezzel együtt megfoszthatja az EKB-t a válaszlépéshez szükséges politikai támogatástól.
A fiskális politika jövője
A kormányok sokat költöttek a munkavállalók és a vállalkozások támogatására a járványban. Sokan most szeretnék meghúzni a nadrágszíjat. Becslések szerint 2022-ben az állami kiadások visszaszorítása a globális GDP mintegy 2,5 százalékát teszi majd ki, ami körülbelül ötször nagyobb, mint a 2008-as válság utáni kilábalást lassító megszorító intézkedések.
Emelkedő élelmiszerárak
A covid-hatások és a rossz időjárás kombinációja rekordmagasság közelébe taszította a világ élelmiszerárait, amelyek jövőre is emelkedhetnek.
Lassú és sérült ellátási láncok
Az, hogy jelenleg is hiánycikk a laptop és rengeteg más elektronikai eszköz is a világgazdaságot sújtó globális chiphiánynak köszönhető, ami egész ágazatokat bénít meg, és brutálisan felhajtja az árakat. A problémához hozzájárultak a covid ideje alatt sérült ellátási láncok, a lassú szállítási idők, és a leállni kényszerülő gyárak is, a probléma pedig nem fog egyik pillanatról a másikra megoldódni.
Illusztráció: ENSZ / Unsplash