Miközben egyre több a magyar alkoholista, a vendéglátóhelyeken az alkoholfogyasztás 2019 óta 25-30 százalékkal esett vissza.
Mi történt? A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint miközben 2010-ben még nagyjából 21 500 kocsmánál is többet jegyeztek a nyilvántartások, addig 2023-ban már körülbelül csak 11 500-at. A jelentés szerint a vendéglátóhelyeken az alkoholfogyasztás 2019 óta 25-30 százalékkal esett vissza, de 15 százalékkal kevesebben fogyasztanak nem alkoholos italokat, mintegy 10 százalékkal kevesebben pedig kávét.
De miért? A 24.hu országos tényfeltárást végzett, hogy utánajárjon a lesújtó adatok okának. Arra jutottak, a közösségi élmény sok helyen elkezdett megszűnni, hasonlóképpen úgy, ahogyan annak idején a kávéházi kultúra. A változás főként a vidéki kistelepüléseket érintheti.
Generációs kérdés? Igen, de nem csak. A fiatalok már nem mennek unalmukban a kocsmába, inkább a digitális eszközeiken keresztül élnek szociális életet. Az idősebbek esetében a nemzeti dohányboltok már lényegében egyfajta kocsmákká alakultak át: főleg a kistelepüléseken ott veszik az italt, feltehetően valamivel olcsóbban.