Háromhetes csúcsra futott az árfolyama az euróval és a dollárral szemben.
Kedden kora délután a rubel háromhetes csúcsra erősödött az euróval és a dollárral szemben, derül ki a Reuters híréből. Az uniós fizetőeszközzel szemben 3,6 százalékos növekedést tudott felmutatni, így délután 57,94 rubelt kellett adni egy euróért, a dollárral szemben pedig 1,5 százalékot erősödött. Egy amerikai dollár most 55,99 rubelt ér.
Május 25-e óta nem volt ilyen erős az orosz deviza.
Miért történik ez a rubellel?
A szigorú, Nyugat által Oroszország ellen az ukrajnai háború miatt bevezetett szankciók ellenére a márciusi padlófogás után kifejezetten jól teljesít a rubel. Ez az erősödés azonban inkább látszólagos, ahogy ebben a cikkünkben kifejtettük.
Az orosz jegybank súlyos tőkekorlátozásokat vezetett be, szigorította a devizakereskedelmet, kötelezte az exportőröket, hogy bevételeik 80 százalékát váltsák át rubelre. Eközben az euroatlanti országok leválasztották az orosz bankok többségét és a jegybankot a nemzetközi pénzügyi rendszerről, a nyugati cégek többsége pedig kivonult az országból, vagy szünetelteti az ottani tevékenységét.
A szénhidrogén-export miatt pár bank fér csak hozzá SWIFT-rendszeren keresztül a nemzetközi tőkepiacokhoz, de rajtuk keresztül jelentős tőke áramlik az országba. Cserébe gyakorlatilag nincs import, így az orosz folyó fizetési mérlegtöbblet (a magas olajárak miatt is) jelentős plusszal fut. Ez kellett ahhoz, hogy a rubel értelmezhető szintekre térjen vissza.
Nemrégiben Kszénia Judajeva, az orosz jegybank elnökhelyettese arról beszélt, szeretnék, ha a rubel árfolyamát hosszabb távon a piaci körülmények alakítanák. Ugyanis most nem azok alakítják: a rubel olyan környezetben teljesít jól, ahol nem tudnak hatni a gyengülését elősegítő erők.