2021-ben indult, 2022-ben újra fellángolt, most meg szinte reneszánszát éli a mémrészvényes dili az amerikai tőzsdén. Mi történik már megint a GameStoppal és az AMC-vel? És miért legyünk óvatosak?
Mi történt? Május 14. kedden a GameStop (GME) videójátéklánc árfolyama a múlt pénteki, 17,46 dolláros zárás után kedden 64,82 dollárig is felfutott, végül 48,75 dollárnál zárt. Eközben a másik hírhedt mémrészvény, az AMC mozilánc is megkergült a tőzsdén, kedden 11,82 dollárnál nyitott a hétfői 5,23 dolláros zárás után, majd 6,85 dollárnál fejezte be a keddi kereskedést.
Mi az oka? Mindezt bármilyen érdemi hír nélkül produkálta a piac, bár ez általában igaz a mémrészvényekre. A trend 2021 elején indult a Redditről, azóta pedig már több hullámban tombolt a felhasználói hájpnak és a mémeknek köszönhetően, melyek hatására akár pillanatokon belül meg tudják rángatni a mémrészvények árfolyamát.
- Ezeket a cégeket a GameStoptól az AMC-n át a becsődölt Bed Bath & Beyondig már nem a pénzügyi eredmény határozza meg, hanem a mémszerű hírnév és felkapottság, idézi a Marketwatch a Bradley, Foster & Sargent nevű tanácsadó céget.
Kontextus. A mémrészvényes közösség leghírhedtebb alakja egy Roaring Kitty nevű júzer, avagy Deepfuckingvalue, polgári nevén Keith Gill (a borítóképen), akit az ügy miatt 2021-ben a kongresszus is beidézett.
- Gill a mostani fellángolásból is kivehette a részét, legalábbis három év után először posztolt újra az X-en. A posztot már 26 milliószor tekintették még, és úgy tűnik, egy egyszerű rajzos ábra, majd pár random képkocka különböző filmekből bőven elég volt ahhoz, hogy újra beinduljon az őrület.
Mi következik ebből? James Clunie, a Long-Short Consulting befektetési tanácsadó igazgatója szerint Gill „gamifikálja”, tulajdonképpen játékra hívja a piacot.
- Kérdéses, hogy nem helytállóbb kifejezés-e, hogy koordinálja, sőt akár manipulálja azt, és inkább az érintett cégek ellen fogadó (shortoló) kereskedőkkel szúr ki az árfolyam felhajtásával. Csak a keddi ralin 1,6 milliárd dollárt buktak a GameStop részvényét shortolók, hétfő óta 2,4 milliárdot, írja a Reuters az Ortex Technologies nevű elemzőcég adatai alapján.
Vigyázat! Don Calcagni, a Mercer Advisors befektetési igazgatója szerint „nincs észszerű magyarázat a jelenlegi részvényárfolyamra”, és mémrészvényt vásárolni nem igazi befektetés, hanem „spekuláció”.
- Alkalmanként tényleg nagyot lehet nyerni egy-egy ilyen részvényen, pont mintha nyerőgéppel játszanánk. A szakemberek pont ezért óva intenek attól, hogy bárki valós hozam reményében vágjon neki az őrületnek – vagy hogy belevágjon egyáltalán.