Az elmúlt időszak kriptopiaci összeomlásával párhuzamosan rengeteg másodkézből eladó luxusóra jelent meg a piacon, ezzel lejjebb nyomva egyébként nehezen beszerezhető Patek Philippe vagy Rolex modellek árát is.
A luxusórák között az olyan nagy presztízsű modellek, mint a Rolex Daytona vagy a Patek Nautilus 5711A most „sokkal olcsóbb”, derült ki a Chrono24 órakereskedési platform Bloombergnek adott nyilatkozatából. A németországi, karlsruhei székhelyű vállalat – amelynek oldalán több mint félmillió órát kínálnak – úgy véli, hogy a kriptovaluták értékeltségének jelentős csökkenése is közvetlenül befolyásolta bizonyos luxusórák árait.
A kriptovaluták korábbi felértékelődése a luxustermékeket vásárlók új osztályát hozta létre, ami példátlan áremelkedéshez vezetett a drága sneakerek, táskák, ékszerek és órák piacán is. Ezek a vásárlók az órákon belül nagyrészt ugyanazokat a modelleket kergették: a Rolex Daytona, a Patek Philippe Nautilus és az Audemars Piguet Royal Oak voltak a legnépszerűbbek,
ezeket a kiskereskedelmi forgalomba hozatalukkor szinte lehetetlen is volt megvásárolni a limitált darabszám és hatalmas kereslet miatt.
Éppen ezért felpörgött a másodkézből árult luxusórák piaca, az említett márkák gyakran hivatalos kiskereskedelmi áruk sokszorosáért találtak gazdára. Az alábbi ábrán látszik, hogy az említett modellek kiskereskedelmi ára mennyi volt a forgalomba hozatalkor, mennyi a 2019-es és a 2021-es áruk, hogy 2022-ben meddig emelkedett az értékük, illetve, hogy mennyibe kerül jelenleg egy-egy ilyen modell. Az órákkal még körülbelül négy-hétszeres árakon is kereskedtek a másodpiacon az idei évben.
A Jefferies elemzői becslése alapján az Egyesült Államokban a felső kategóriás termékek eladásainak tavalyi növekedése mögött 25-30 százalékban állhatott a kriptovagyon növekedése. Ahogyan azonban sok digitális token értékét vesztette, úgy látszik, hogy ezek a fogyasztók is fordulni látszanak.
Alant a Subdial50 Index szerepel, ami az ötven, másodpiacon legtöbbet kereskedett órának az árait követi. A másodpiacon árult órák ára az év elején tetőzött, azóta csökkenés látható. Ez pedig összefügghet azzal is, hogy a vezető részvényindexek lejtőre kerültek, és a bitcoin is közel 70 százalékot esett november óta. A fenti ábrán látható óramodellek árai máris körülbelül 25 százalékkal vannak a csúcs alatt.
Borítókép: Gattyán György a Forbesnak adott interjú közben, kezén egy 6,5 milliós Rolex Oyster Perpetuallal. Forrás: Sebestyén László, Csukló Szpotting