Négyhónapos stagnálás után új lendületet vett a GKI konjunktúraindexének emelkedése, az üzleti várakozások 2019-ben voltak utoljára ennyire optimisták. Sokan félnek ugyanakkor a munkahelyük elvesztésétől, de hatodik hónapja folyamatosan jobbnak érzik a megtakarítási lehetőségeiket.
A GKI hétvégén kiadott konjunktúra-indexe szerint az üzleti szférán belül októberben az építőipar kivételével minden ágazat kisebb-nagyobb mértékben optimistább lett. Az ipari bizalmi index egy rövid visszaesés után két és fél éves csúcsra emelkedett.
Javult a rendelésállományok – így az export – megítélése, és a termelési várakozások is jobbak lettek, csak a készletekről alkotott vélemény romlott. Szintén rosszabbak lettek az építőipari termelők kilátásai szeptemberhez képest, most a járvány előtti szinten vannak. A magasépítő cégek kilátásai romlottak, a mélyépítőkő viszont nőttek.
Nőtt a kereskedelmi és a szolgáltatói bizalmi index is szeptember óta. Némileg enyhült az áremelési törekvés az iparban és a szolgáltató cégek körében, a kereskedelemben és az építőiparban azonban tovább emelkedett.
Félünk a munkanélküliségtől
A cégek foglalkoztatási hajlandósága nem változott, az ebből a szempontból optimistább iparban még erősödött is, és továbbra is érezhetően több vállalkozást tervezne létszámbővítést, mint leépítést. Ugyanakkor főleg az iparban és az építőiparban a bővítésnek gátat szab a munkaerőhiány.
Ezzel együtt viszont növekedett a magyarok félelme a munkanélküliségtől, illetve a többség további inflációval számol, ami már így is jelentős hatással volt az élelmiszerárak emelkedésére.
Ettől aligha független, hogy a magyar gazdaság jövőjének megítélése általánosságban romlott októberben, különösen az építőiparban és a kereskedelemben. Ellenben a fogyasztók kevésbé pesszimisták, az ő bizalmi indexük a júniusi szintre emelkedett vissza.
Szeptemberhez képest sokat javult a lakosság saját pénzügyi helyzetéről és a nagyértékű fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségéről alkotott véleménye. Az előbbi legutóbb 2019. végén volt a mostaninál kedvezőbb. Az emberek saját jövőbeli megtakarítási képességüket már hatodik hónapja egyre kedvezőbbnek érzik.
Forrás: GKI
Módszertan
A GKI Gazdaságkutató Zrt. az EU módszertanának megfelelően állítja össze a konjunktúra-indexét az üzleti élet és a lakosság gazdasági várakozásairól. Az üzleti bizalmi indexet a kereskedelmi, építőipari és a szolgálató vállalkozások üzletmenetére és foglakoztatási várakozásaira vonatkozó kérdésekre adott válaszokból, a fogyasztói bizalmi indexet pedig a háztartások pénzügyi, az ország gazdasági és munkanélküliségi helyzetének várt alakulására és megtakarítási kilátásokra vonatkozó kérdésekre adott válaszokból számítja.
Borítókép: Sebestyén László / Forbes
Még tovább emelkedhet az étolaj ára, pedig már így is 30 százalékot drágult