Az Unió célja, hogy a kormányokat megkerülve működjön a pénzosztási rendszer, és ne önhibájukon kívül essenek el a cégek komoly pénzektől.
Mi történt? Az Európai Bizottság (EB) már fel is kérte az illetékes szervezetet, a költségvetési főigazgatóságot, hogy
dolgozzon ki javaslatot arra, hogyan lehetne a gyakorlatban az uniós forrásokat – köztük a zárolt támogatásokat – a nemzeti kormány bevonása nélküli célba juttatni,
írja bizottsági forrásra hivatkozva a Népszava.
Miért fontos ez? Az Unió az utóbbi években pénzmegvonással sújtotta a jogállami normákat megsértő, korrupt kormányokat, fejti ki a lap.
- Jelenleg csak Magyarországgal szemben alkalmazza a szankciót, de korábban Lengyelországtól is felfüggesztett forrásokat.
- Mivel a brüsszeli pénzügyi transzferek 80 százalékát a kabinet osztja szét, a korlátozások mindazokat sújtják, akik a közösségi, felzárkóztatási támogatások kedvezményezettjei lennének.
- Vagyis helyhatóságok, nem kormányzati szervezetek vagy vállalkozások esnek el komoly pénzektől önhibájukon kívül, emiatt civilek és politikusok már régóta változást sürgetnek.
Kontextus. Ursula von der Leyen még a múlt héten jelentette be az Európai Parlamentben (EP), hogy javaslatokat fognak kidolgozni az úgynevezett intelligens feltételrendszerről, avagy a kormányokat megkerülő pénzosztási rendszerről.
Hogyan tovább? Az EB nem kívánta részletesebben kommentálni a hírt. Az ügy elvileg Piotr Serafin költségvetésért felelős biztos számára is fontos.
Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. november 27-én.