Minden idők második legmelegebb esztendője, 2020 viharokat, áradásokat és tűzvészeket zúdított az emberiségre, legalább 8200 halálesetet követelve, a végszámla pedig 210 milliárd dollár – kalkulált a Munich Re biztosító.
Azt még számolgatják a szakértők, hogy 2020 gyászosabb volt-e más éveknél, de az már biztos, hogy 2019-et lekörözte a keletkezett károk értékét tekintve, akkor ugyanis 166 milliárd dollár volt a „végszámla” – írta a Bloomberg.
„A természeti katasztrófák sokkal nagyobb anyagi károkat okoztak 2020-ban, mint az előző évben” – mondta Torsten Jeworrek, a cég igazgatóságának tagja. „A legtöbb gondot a rekordszámú hurrikán, erdőtűz és vihar okozta” – tette hozzá.
A legköltségesebb katasztrófákból hat az USA-ban történt, köztük néhány trópusi viharral és hurrikánnal, és soha nem égett még le ennyi hektárnyi erdő Kaliforniában.
Az amerikai károk értéke legalább 95 milliárd dollár volt, ebből 67 milliárdnyi volt biztosítva.
A legmelegebb évnek eddig 2016-ot tartották, és a tavalyi esztendő átlaghőmérséklete mindössze 0,01 Celsius fokkal maradt el a négy évvel korábbitól, mindazonáltal a biztosító nem állítja, hogy közvetlen összefüggés lenne a globális felmelegedés és a természeti katasztrófák szaporodása közt.
Azt azért hozzáteszik a szakemberek, hogy a klímaváltozás miatt további kockázatos évekre számíthatunk.
„Még ha egyetlen év időjárási szélsőségei nem is magyarázhatók egyenesen a klímaváltozással, és hosszabb időszakot kellene tanulmányozni, hogy az összefüggés egyértelmű legyen, ezek az extremitások beleillenek abba az elméletbe, hogy a légkör és az óceánok felmelegedése növeli a természeti katasztrófák esélyeit – mondta Ernst Rauch, a Munich Re vezető klímatudósa.
A tavalyi év volt a legrosszabb
A tavalyi év bővelkedett természeti katasztrófákban. A 2019-ben kezdődött, de tavaly év elejére hatalmasodott el az ausztrál bozóttűz. Több hurrikán is végigsöpört a karibi térségen, a Fülöp-szigetekre óriás tájfun és vulkánkitörés is lecsapott. Indonéziában áradások pusztítottak, és a Föld számos helyén súlyos földrengés is volt, bár ezek nincsenek összefüggésben a felmelegedéssel. Világszerte a tavalyi károk 60 százaléka nem volt biztosítva, leginkább a növekvő ázsiai gazdaságokban nem jellemző az efféle gondoskodás.
És a java még hátra van. Egyelőre nem látszik, hogy széndioxid-kibocsátásunkat csökkenteni tudnánk, enélkül pedig pár évtized múlva már milliárdok élhetnek forróságban.
Borítókép: San Francisco sziluettje az erdőtüzek idején.
Fotó: Patrick Perkins/Unsplash