Az álhírek és dezinformációk nem akarnak eltűnni a világból, hiába tett lépéseket például a Facebook és a Twitter is, hogy kiszűrje ezeket. A TED Hogyan legyél jobb ember című sorozatában 7 tippel segít, hogy mi magunk ne váljunk hamis információk terjesztőjévé.
A félrevezető vagy egyenesen hamis információk többnyire olyan oldalakról jönnek, amelyek híroldalnak álcázzák magukat, de lehetnek a politikai propaganda részei vagy burkolhatják őket fontos és alapos tanulmányokba (amelyek egyébként nyilván nem azok). Akik az ilyen híreket megosztják, sokszor gondolkodás nélkül teszik ezt, de az is lehet, hogy nem veszik észre az intő jeleket. Ebben segít az alábbi 7 pont.
1. Képezd magad!
Már kutatások is igazolták, hogy ha megismerkedsz azokkal a trükkökkel, amelyeket a dezinformáció ügynökei rendszeresen használnak, könnyebben felismered majd az álhíreket. A Cambridge-i Egyetemen már egy online játékot is kifejlesztettek a fals információk kiszűrésére.
Elon Musk harcot indít az álhírek ellen
Érdemes megismerkedni az internet és a közösségi média működési mechanizmusaival is, hogy jobban megértsd, milyen eszközök állnak azok rendelkezésére, akik manipulálni akarnak. Tanulhatsz a tudományos kísérletekről és a bizonyítások alapvető feltételeiről is, hogy ellenállóbb légy a hazugságokkal szemben a tudományos témákban.
2. Ismerd fel a gyengeségeidet!
Azok, akik alábecsülik a tudatalatti berögződéseik erejét, sokkal inkább ki vannak téve a félrevezető infóknak, mint azok, aki tisztában vannak ezekkel. Az álhírek esetében ez azt jelenti, hogy könnyebben elhiszünk olyan dolgokat, amik az egyébként meglévő hiedelmeinket erősítik, mint olyanokat, amik azoknak ellent mondanak.
Ez ellen tehetünk, ha más forrásokat is meghallgatunk vagy elolvasunk egy adott témában, és ha tudatosan igyekszünk több nézőpontból is megvizsgálni egy-egy témát. Sok ember úgy gondolja, hogy mások elfogultak, de ezt saját magukról nem állítanák, mint ahogy azt sem gondolnák, hogy ők maguk is esetenként álhíreket osztanak meg.
3. Vizsgáld meg a forrást!
Bármilyen hírt is olvasol, érdemes azzal kezdeni, hogy ellenőrzöd, az kitől, milyen forrásból származik, és mennyire hiteles. Sok álhírterjesztő és propagandista egy jó webdizájnnal ügyesen álcázza magát hitelesnek, ezért fontos, hogy nagyon tudatosan fogyasszunk híreket.
4. Tarts szünetet!
Miközben valójában nagyon kevesen vagyunk, akik ténylegesen álhíreket akarunk terjeszteni, egészen sokan tesszük ezt, és a társadalom nagy árat fizet ezért. Ráadásul a kutatások alapján látszik, hogy a legtöbb félrevezető információt hirtelen, több-kevesebb gondolkodás nélkül osztják meg az emberek.
Mától tényleg üldözi az oltásellenességet a Facebook
Ezért, mielőtt megosztasz valamit, mindig szánj rá egy pillanatot, hogy átgondold, hogy ezzel valóban értéket közvetítesz-e, illetve hogy mennyire vagy biztos egy információ pontosságában. Ez a kis szünet arra is jó lehet, hogy a hírrel, cikkel kapcsolatos érzelmeid csillapodjanak, és higgadtan is átgondolhasd, miért is akarod azt megosztani másokkal.
5. Figyelj az érzelmeidre!
A düh vagy a szorongás hajlamosabbá tesz arra, hogy higgy az álhíreknek. Sokszor az érzelmeink vesznek rá minket információk befogadására és megosztására – érdemes tehát csak higgadtan görgetni a hírfolyamot.
6. Ha látsz valamit, mondj valamit!
Állj ki nyíltan a hamis információk ellen. Persze, nem biztos, hogy szívesen konfrontálódsz egy baráttal vagy családtaggal, de nyugi, már bizonyíték is van rá, hogy ennek van értelme: a nyílt kritika, az alapos érvelés és az álhírek pontos megcáfolása hiteles forrással nagyon hatékony. De még a humor, vagy egy egyszerű „ez nem így van” is jobb a semminél.
7. Ha valaki kiállt, állj mellé!
Ha valaki megpróbál megállítani egy téves infót, ne érezd úgy, hogy elvégezte helyetted a piszkos munkát. Segítsd ebben, támogasd te is, hogy mindenki lássa: álhíreket terjeszteni nem oké.
Nyitókép: Markus Winkler / Unsplash