Barabási Albert-László csapata nem lazsál, tíz nap alatt oda jutottak, hogy már van egy listájuk azokról a lehetséges gyógyszerekről, amik kezelhetik a koronavírus okozta megbetegedést. Minderről saját blogján számolt be a kutató.
„Reméljük, hogy a legjobb jelöltek még ezen a héten
megkezdik utazásukat a kísérleti laboratórium felé, ahol emberi sejteken
próbálják ki őket” – írja a poszt.
Az eddig begyűjtött adatok olyan módszertan kifejlesztését teszik lehetővé, ami eljuttathatja a kutatókat a gyógymód megtalálásához. Először olyan gyógyszereket válogattak össze, amik hálózati értelemben „közel esnek” a Covid-19 tüneteihez, azaz légzőszervi megbetegedésekre, parazitafertőzésekre vagy idegrendszeri megbetegedésekre adják őket. Ezt követően gépi tanulással vizsgálták, hogy a modellek szerint melyik szer hathat legjobban a betegségre. Hatékonyság szerint úgy állították sorrendbe a jelölteket, hogy melyik céloz több, a koronavírusfertőzésben kulcsszerepet játszó fehérjét.
7600 gyógyszert vizsgáltak, ezek közül a Harvard Medical
School vezető orvosa, Joseph Loscalzo szűrte ki a potenciálisan mérgező
szereket. A blogposzt szerint azonban még korai örülni, ezek csak az első
eredmények, sok minden változhat, mire tovább lépnek.
A sikert a network medicine módszertanával érték el, azaz Barabási saját hálózatkutatói módszereivel estek neki a koronavírus elemzésének. Azonosították azokat az emberi szöveteket, amik a vírus számára szükséges fehérjék kibocsátásáért felelősek, majd ezek alapján előre jelezték, hogyan megy végbe a betegség a testben. Rámutattak, hogy a vírus az agyat is meg tudja támadni, a kutatók szerint ezért lehetséges, hogy egyes betegek elveszítik a szaglás és ízlelés képességét.
Arra jutottak még, hogy a reproduktív szervekre is hatással
lehet a betegség – kérik, hogy ha valakinek van bizonyítéka ezekre az
észrevételekre, jelezze. További érdekesség, hogy Barabásiék eredményei szerint
a Covid-19 működése legjobban a rákos, illetve szív- és érrendszeri
megbetegedésekkel mutat rokonságot.
A teljes blogposzt itt olvasható. Alant az eddigi fejlemények.