2021 második negyedévére 39 százalékra csökkent azon fiatal munkavállalók aránya, akik megbecsültnek érzik magukat a munkahelyükön – derül ki a K&H friss ifjúsági indexéről szóló, a Forbes.hu-nak eljuttatott közleményből.
A 19-29 év közötti, városban élő fiatal munkavállalók 2020 utolsó és 2021 első negyedévében még 48, illetve 49 százalékos arányban érezték magukat megbecsültnek a munkahelyükön, ez az utóbbi két időszak rekordértéket is jelentett a 2012 óta vezetett felmérésben.
A megkérdezett fiatalok valamivel több mint harmada (34 százalék) átlagosan érezte magát, 16 százalékuk nem igazán érzett megbecsülést, 11 százalékuk pedig egyáltalán nem.
Hogy ez miért baj?
A K&H szerint a munkáltatóknak címzett üzenetként is felfogható az elégedett fiatalok számának csökkenése, valamint a megbecsültséget hiányolók magas, 27 százalékos aránya.
„A legfrissebb hivatalos adatok szerint az idén fokozatosan csökkent az úgynevezett potenciális munkaerőtartalékba tartozók száma – ők azok, akik az üres álláshelyeket betölthetik a következő időszakban, azaz feszesebbé válhat a munkaerőpiac, több szektorban hiány alakulhat ki. A munkaerőhiányos helyzetben az alkalmazottak megtartásában a fizetés mellett fontos tényező, hogy a dolgozók mennyire érzik hasznosnak, megbecsültnek magukat” – írják.
Arról, hogy a covid miképp változtatta meg a munkaügyi osztály, a munkavállalók, de a cégvezetők érdekeit és hogy milyen új kérdéseket fogalmazott meg, nemrég az élményközpontú szervezetfejlesztési megoldásokat tervező Eureka Games is publikált szervezeti iránymutatást. A tanulmány legérdekesebb meglátásait ide kattintva foglaltuk össze, például azt is, hogy
a járvány és a home office beköszönte óta a dolgozók akár 30-40 százaléka is felmondana a munkahelyén, ha nem dolgozhatna otthonról.
A módszertan
A K&H ifjúsági index kutatás negyedévenként méri 2012 óta a 19-29 év közötti városi fiatalok elégedettségét és jövőbeni várakozásait, többek közt lakhatással, munkával, előrelépési lehetőségekkel, oktatással, egészséggel és családdal kapcsolatban. 300 fiatal vesz részt a kutatásban, a minta reprezentatív a 19-29 éves városi, online lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. A friss mérést 2021. május 18-25. között a Free Association készítette a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány megrendelésére.
Borítókép: janeb13 // Pixabay