Az állásinterjú nem egy leányálom, ami többnyire abból fakad, hogy a legtöbb álláskeresőt nem tanították meg felkészülni a helyzetre. Az általános hibáknak nagy ára lehet: eleshetünk az álommunkáktól.
Korábban már volt szó a forbes.hu-n arról, hogy Bill Gates hogyan hozza ki a maximumot egy állásinterjúból. Most azonban fókuszáljunk a hibákra!
Eltekintve attól, hogy profinak tűnj, időben érkezz, készülj fel a céggel kapcsolatban, nagyon fontos, hogy a személyiségedet is megvillantsd. Egy jó CV még nem jelent biztos állást, az interjúztató nemcsak a tapasztalataidra, de önmagadra is kíváncsi lesz. Az amerikai Forbes öt tipikus állásinterjún elkövetett hibát szedett össze.
A fizetés tabu
Ha nem vagy biztos a fizetési igényedben, legalább egy fizetési sávot adj meg. A munkaadó így képben lesz azzal, mi az a legalacsonyabb összeg, amiért még elvállalnád a munkád. Paw Vej, a Financer nevű pénzügyi összehasonlító website menedzsere szerint,
ha fogalmad sincs arról, mennyit érsz, nincs tárgyalási alapod sem.
Fogalmazd meg magadnak, mennyi pénzt szeretnél a munkáért kapni, bizonyos weblapokon tájékozódhatsz is az iparágak átlagos fizetéséről.
Sok vállalatnak nincs rugalmas költségvetése, és csak később derül ki, hogy nem tudják megadni az általad kért összeget. Ne fuss felesleges köröket, ne rabold a saját időd: a fizetés egy olyan téma, amit már az elején tisztázni kell.
A volt munkahely szapulása
A legnagyobb hiba egy állásinterjún, mikor a jelölt szidalmazni kezdni a jelenlegi, vagy egykori munkaadóját. Tökéletes vállalat nincs, mégsem helyénvaló és profi, ha ócsárolod a volt főnököd és munkahelyed. Az interjúztatóban ráadásul felmerülhet, hogy a jövőben őt is gyalázni fogod.
Természetesen, ha munkahelyi zaklatás áldozata voltál, vagy helytelenül bántak veled, nyugodtan közöld távozásod okát, de a részleteket hagyd későbbre. Van egy vékony határvonal aközött, hogy megosztod az élményeidet, vagy rázúdítod a rossz tapasztalataidat az interjúztatóra.
Nem csinálod meg
a házi feladatot
Iparágtól függetlenül, mindig vannak bevált kérdések, amiket minden cég feltesz egy interjú során. Fontos, hogy ezekre felkészüljünk és legyenek meg a megfelelő válaszaink. Szakíts időt arra, hogy megismerd a céget, ahova jelentkezel: nézd meg a weboldalát, ismerd meg az alapvető értékeit, ügyfeleit, az általuk nyújtott termékeket vagy szolgáltatásokat, a vállalat mérföldköveit.
Ezek nemcsak nagyszerű beszélgetési alapokat nyújtanak, hanem neked is segítenek kérdéseket megfogalmazni a céggel kapcsolatban.
A jelöltnek nincsenek jó kérdései
Az interjú egy kölcsönös folyamat, nemcsak a felvételiztetők vizsgálják a jelöltet, de neki is meg kell bizonyosodnia arról, hogy ez az, amire vágyik. Ha kérdéseket teszel fel, azt a benyomást kelted, hogy elkötelezett és felkészült vagy, valamint nem csak a fizetés érdekel.
Ismerd meg a munkahelyet, ne később érjenek kellemetlen meglepetések. Néhány kérdés:
- Miért ment el az utolsó alkalmazott?
- Hogy támogatja a cég a dolgozók fejlődését?
- Mikor és hogyan történnek a visszajelzések?
- Mi lenne számomra a legnagyobb kihívás a cégben?
- Milyen módon ünnepli a cég a személyes és a vállalat mérföldköveit?
Az ego irányít
Hiába van kiváló CV-d és lenyűgöző tapasztalataid, ha az egód vezérel az interjún. A kérdezők látni fogják, hogy problémás vagy és végül egy alázatosabb jelentkező mellett döntenek. Van különbség aközött, hogy eladod magad vagy magadra fókuszálsz. Ha csak magadra koncentrálsz, az interjúztató nem fogja látni, miért lennél alkalmas a cég számára.
Lásd át és hangsúlyozd, hogy előző munkahelyeid hogyan segítették a fejlődésedet és előremeneteledet.
A klasszikus „mi a legnagyobb gyengeséged?” kérdésre a legrosszabb válasz az, hogy nincsen. Ezzel a kérdéssel az interjúztató célja pont az, hogy lássa, felismered gyengeségeidet és dolgozol azok fejlesztésén.
Borítókép: Johanna Buguet / Unsplash