A Munkáspárt elnöke a pártban betöltött tisztségéről is lemondott.
Mi történt? Lemondott miniszterelnöki és pártelnöki tisztségéről Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke, a döntést maga a kormányfő jelentette be hétfő délelőtt a Downing Street-en, írja a Bloomberg.
Részletek. „A kérdés az, hogy én vagyok-e a legalkalmasabb ember arra, hogy a pártot a következő választásra felkészítsem. A pártom elég egyértelmű választ adott erre a kérdésre, én pedig tisztelettel elfogadom a válaszukat”, mondta beszédében a leköszönő kormányfő, mielőtt elcsukló hangon megköszönte a támogatást családjának. Starmer hozzátette, az új miniszterelnök beiktatásáig maga látja majd el a kormányfői teendőket.
Kontextus. A brit miniszterelnök két évvel ezelőtt, a munkáspárt jelöltjeként nyerte meg a választást, mégpedig elsöprő többséggel, idézi fel a Bloomberg. A szigetországban ugyanakkor 2022 óta kormányzati válság uralkodik, az elmúlt négy évben ugyanis négy miniszterelnököt fogyasztott el az ország.
Starmert minden bizonnyal Andy Burnham, Manchester polgármestere követheti majd a székben, aki múlt héten szerzett parlamenti mandátumot. A munkáspárt elnökségéért július 9-én indul majd meg a verseny, a választást pedig szeptember 1-ig le fogják zárni. A párt következő elnöke automatikusan miniszterelnök is lesz a brit választási törvény szerint, így előrehozott választásra nem lesz szükség.