A kereskedőknek súlyos veszteségeket eredményez, ez pedig megnyitja a lehetőséget a multik magyarországi felvásárlására.
Mi történt? Az árrésstopot nem a gazdasági, hanem a politikai haszon maximalizálása érdekében vezette be a kormány, de segíthet abban is, hogy a multikat kiszoríthassa a kabinet, írja a G7 véleményrovatában Miklós László mérnök-közgazdász. A szerző szerint az intézkedés csak az infláció tüneti kezelésére alkalmas, ugyanis a megszűnésekor helyreállnak a piaci árak.
Miért fontos ez? A kijelölt termékek esetén érvényesítendő 10 százalékos árréskorlát súlyos veszteségeket eredményez a kereskedőknek, a Spar vezetői szerint például másfél milliárd forintot buknak miatta. Ezt a veszteséget megpróbálhatják azzal csökkenteni, hogy a beszállítókkal állapodnak meg alacsonyabb árakkal, de további lehetőség a selejt és az áruhiány csökkentése, de mindegyik esetben korlátozott a mozgásterük. Más termékeken pedig kevésbé tudják pótolni a veszteségeiket.
Ez megnyitja a lehetőséget a tartósan veszteséges vállalatok felvásárlására.
Orbán Viktor miniszterelnök 2016-ban beszélt arról, hogy a kiskereskedelmi hálózatoknál is el kell érni, hogy a hazai tőke a nemzetközi fölé nőjön.
Kontextus. Az árrésstoprendelet március 17-én lépett hatályba, elvileg május 31-ig tart, de valószínű, hogy a kormány május 21-én a meghosszabbításáról dönt. Sőt, árréskorlátozást vezetnének be a háztartási cikkeket árusító boltokra, tehát a drogériákra május közepétől szeptember elejéig.