Gőzerővel zajlanak a munkálatok Debrecenben, a CATL akkumulátorgyárában, ahol a főépület már elkészült, és jelenleg a gépesítés zajlik. Az éles cellagyártás a tervek szerint év végén indulhat, ehhez viszont 2000 főre lenne szükség, miközben jelenleg 650 teljes állású munkavállalójuk van.
Mi történt? A munkaerőkérdést a cég részben külföldről bérelt dolgozókkal oldja meg, már ebben a hónapban érkeznek a Fülöp-szigetekről munkások, míg év végére a számuk durván 500 főre, vagyis a tervezett létszám negyedére nőhet. A CATL képviselőivel a Portfolio beszélgetett.
Miért fontos ez? A kínai CATL debreceni akkumulátorgyárának építése előrehaladott állapotban van, a debreceni Déli Ipari Parkban épülő gyár főépülete elkészült, jelenleg a gépesítés, és a gyártósorok beszerelése, illetve beüzemelése zajlik – közölték a vállalat képviselői egy háttérbeszélgetésen.
Fotó: CATL
Hogyan fut fel a gyártás? A cég szerint az első gyártósor májusban elérte a maximális kapacitást, és a júniusban a második gyártósor is beindul a bérelt épületben. Hogy a második gyártósor mikor éri el a maximális kapacitást, egyelőre bizonytalan, a vállalat közlése szerint a gyártás felfutását az ügyféligényektől teszik függővé. A bérelt épületben csak modulösszeszerelés zajlik, miközben továbbra is az a cél, hogy a főépületben. 2025-ben elinduljon az akkumulátorcellák gyártása, az eredeti terveknek megfelelően.
Csúcsra járatják a toborzást. A vállalat képviselői szerint nagyjából 2000 főre lesz szükség a cellagyártás beindulásához év végéig, miközben jelenleg 650 főt foglalkoztatnak teljes állásban. A toborzás folyamatos, nemcsak Debrecenben, és a város agglomerációjában, hanem országosan, illetve a határmenti területeken is hirdet a cég. A cég emellett közölte, hogy pilot projekt jelleggel más külföldi munkaerőt is igénybe fog venni, konkrétan a Fülöp-szigetekről fognak érkezni dolgozók májustól év végéig. A tervek szerint májusban 50 fő érkezik a Fülöp-szigetekről, év végéig pedig 500-ra nőhet a számuk. Esetükben bérelt munkaerőről van szó, de ez mégis azt jelenti, hogy az év végére tervezett 2000 főnek a negyede fülöp-szigeteki lehet. A vállalat képviselői emellett elmondták, hogy a Kínából ide helyezett munkaerő aránya jelenleg 30% alatt van, és hosszú távon ez várhatóan tovább fog csökkenni. A távlati cél, hogy a munkaerő legalább 70%-a magyar legyen.