Fél évig kísérletezett a recepttel, hogy megújítson egy többszáz éves belga búzasör típust a Pannonhalmi Főapátság Sörfőzde. Kamillavirággal értelmezte újra a műfajt.
Négyszáz éve készítik a mai Belgium területén a híres witbiert: a fehér sörnek nevezett típus napjainkban sosem látott népszerűségnek örvend a különleges sörök kedvelőinek körében.
A flamandok nem a keserűséget nyújtó komlót, hanem a sörélesztőt és az ahhoz adott gyógynövényeket hangsúlyozták italukban.
A láger sörök térhódításával azonban a műfaj egy időre teljesen visszaszorult a piacon, 1965-ben kezdték el újra főzni a belgák. A szűretlen, opálos, szalmasárga sört a frissen darált koriander és a narancshéj bolondította meg, amihez a Pannonhalmi Főapátság Sörfőzde most kamillával élénkít.
A jellegzetes korianderes, narancsos aromák mellett a kamilla is meghatározó szerephez jut.
„Az apátságban egyébként is fontos célkitűzés a jövőre nézve, hogy minél több fűszert és alapanyagot a Főapátság gyógynövénykertjéből tudjon majd beszerezni a sörfőzde, így a witbierhez szükséges kamillavirágot is” – mondta Juhász Martin-Blaise sörfőzőmester. A kamilla,a többi fűszerrel együtt a sörlé forralásának végén kerül hozzá az italhoz.
A sörfőzde amúgy a nemrég átadott Győr-Pannonhalma bicikliút mellett fekszik, nem árt ezt észben tartani, ha indul a tavaszi szezon.
Kapcsolódó – Forbes Finom