Megnéztük és megmértük az LG vadonatúj OLED technológiáját, ami papíron változást hozhat az egész televíziós piacon, és amely már be is került cég csúcsmodelljébe.
2025-re a fényerő lett az egyik kiemelt hadszíntér a televíziós iparágban. A piaci szereplők irgalmatlan pénzeket költenek arra, hogy lefőzzék egymást, teljesen érthető okokból.
Minél nagyobb a fényesség ugyanis, annál látványosabbak azok a nagy dinamikatartományú tartalmak, amelyek mára elöntötték az online streaming szolgáltatásokat. Emellett a színek élénkebbnek tűnnek, és nem utolsó sorban világos, akár napsugarakban fürdőző szobában is szép, látható, élettel teli marad a kép.
A különbség mindenki számára jól és azonnal látszik az e téren rosszabbul és jobban teljesítő termékek között.
Így egy-egy, e területen elért eredmény kiváló lehetőséget is nyújt a cégeknek arra, hogy demonstrálják a (potenciális) vásárlók előtt saját erejüket. Nem utolsó sorban a nagy fényerő az értékesítést is megkönnyíti.
Az LG az év elején azt jelentette be, hogy forradalmi áttörést ért el: a teljesen új szerkezetű, új anyagokat használó OLED-kijelzőjének köszönhetően radikálisan, durván 40 százalékkal képes növelni a fényerőt.
Komoly versenyelőnyt jelenthet
Ez azért óriási dolog, mert ha tényleg így van, akkor az LG számára komoly versenyelőnyt jelenthet a folyamatosan bővülő, és így egyre fontosabbá váló OLED-tévépiacon. Sőt, a teljes iparágban átalakíthatja az erőviszonyokat. A nagy rivális Mini LED LCD technológia eddig csak a fényerőben tudott jobban teljesíteni, de így ez az előny is eltűnhet.
Az új kijelző technológia átalakíthatja az erőviszonyokat a tévés iparágban.
Az új kijelző technológia átalakíthatja az erőviszonyokat a tévés iparágban.
A feltörekvő kínai cégeket mindez kegyetlenül érintheti, hiszen azok mindent a Mini LED LCD eljárásra tettek fel. Ebből fakadóan a drága termékeket tartalmazó, így látható hasznot produkáló prémium kategória meghódításáról le kell mondaniuk, legalábbis egy időre.
Az új, forradalminak kikiáltott kijelző a világon elsőként a koreai cég idei csúcstelevíziójába, az LG G5 névre keresztelt termékbe került be.
E modell már meg is érkezett Magyarországra, és mi is lehetőséget kaptunk rá, hogy megnézzük élőben, sőt: műszerekkel megvizsgáljuk, hogy mire is képes a valóságban.
Működik?
A csodakijelzőhöz az LG egy vadonatúj, mesterséges intelligencia alapú processzort is tervezett, amely a többi között a képernyő vezérléséért is felel. Az pedig az első bekapcsolást követően azonnal nyilvánvalóvá vált, hogy a fejlesztéseknek nagyon is volt értelmük. A fényerő tényleg jobb a korábbinál – már szemre is.
Egy teljesen világos helyiségben sincsen hiányérzete az embernek, és hogy ez nem valamiféle placebohatás, azt a műszeres vizsgálatok is bebizonyították.
A mérések szerint az új technológia valóban előrelépést jelent.
A mérések szerint az új technológia valóban előrelépést jelent.
Másodpercekre, kis területen a csúcs fényerő elérheti a 3800 nitet, aminek köszönhetően a HDR (High Dynamic Range) effektus valóban igen látványos a nagy dinamikatartományú tartalmaknál. De talán ennél is fontosabb, hogy a képernyő egész területén sikerül tartósan fenntartani a 700 nites fényerőt.
Olyan érték ez, aminek az elérése korábban elképzelhetetlen volt az OLED szektorban, és még a Mini LED LCD tévék is megirigyelhetik.
A mérések alapján színgazdagság terén is előrelépést garantál az új típusú kijelző, hiszen soha eddig nem kaptunk olyan jó értékeket, mint most. A színpontosság pedig a megfelelő beállítások alkalmazása esetén remek. A színek szemre is nagyon szépek, ragyogóak és mentesek a fátyolosságtól.
A kép minősége szemre is elég meggyőző.
A kép minősége szemre is elég meggyőző.
Sikerült megnövelni a másodpercenként megjeleníthető képkockák számát durván 10 százalékkal, 165-re. Ez csak a játékosoknak fontos, épp úgy, mint az, hogy a késleltetés mértékét valamelyest lenyomták, 9,3 milliszekundumra, ami a mostani mezőnyben kiváló eredménynek számít. E téren még a legtöbb, úgynevezett gamer monitornál is jobban teljesít.
Egy friss paneltechnológiánál mindig nagy kérdés, hogy mi a helyzet a betekintési szöggel. Azaz, hogy ha valaki oldalról tekint a képernyőre, akkor tapasztalja-e a tónusok fakulását, torzulását? Itt ilyesmivel nem találkoztunk, ami annak számíthat sokat, akinél gyakran üli körbe nagyobb kompánia a készüléket.
Hanghatások
Egyre több gyártó pakol a top televíziói oldalára és tetejére extra hangszórókat, ám az LG mérnökei a jelek szerint nem hisznek ebben. Maradtak a hagyományosabb hangrendszernél, amit két mélysugárzóval is kiegészítettek.
Az tény, hogy a basszusok érzékelhetőek, a hangerő kellően nagy, és hanghibákba sem futottunk bele. Ám a sztereóról le kell mondani, a dinamikát kicsit kevésnek éreztük és nincs az az érzése sem az embernek, hogy körbe ölelik a hangok.
Emiatt, ha valaki tényleg jó megszólalásra vágyik, akkor muszáj a televíziója mellé beszereznie egy jobb hangfalpárt, házimozi szettet vagy legalább egy épkézláb hangprojektort.
Falra szánták
Emiatt a készülékház egységesen vastag, nincsenek extrém vékony részei, viszont alul sem hasasodik ki. Vannak ennél futurisztikusabbnak tűnő termékek, cserébe ez hézagmentesen simul a falra, és az is igaz, hogy a fém borítású készülékháznak, a vékony, kikapcsolt állapotban láthatatlan káváinak köszönhetően jól néz ki.
Természetesen, aki akarja, az állíthatja hagyományos talpra vagy állványra is, hiszen ilyen változatban is elérhető.
Megéri?
A majd két méteres, 77 hüvelykes LG G5 jelenleg 1 450 000 forint, a 165 centis (65″) 1 040 000 forintot kóstál, kisebb 139 centiméteres (55″) rokona 830 000 forintba kerül. Azaz nagyjából annyiba, mint a hasonló kategóriájú OLED vagy Mini LED LCD modellek általában.
A friss technológia tehát némi meglepetésre nem drágította meg különösebben ezeket a tévéket. Olcsónak azért persze így sem lehetne nevezni, viszont az is tény az LG G5 jelenleg a világ egyik legjobb tévéje, hibázni vele nem nagyon lehet.
LG G5
A gyakorlati próba során bebizonyosodott, hogy az új kijelzőeljárás valódi, szemmel látható előrelépést jelent, így van hozzáadott értéke.
Azt nem mondanánk, hogy felkavarja majd az állóvizet, hiszen a szektor így is fortyog. De az biztos, hogy még jobban megkavarja a dolgokat, és ha sikerülne ennél is lejjebb nyomni az árát, akkor akár földrengésszerű változásokat is hozhatna.