Évek óta készültek rá, most végre piacra dobhatják: a Robert Feil Diamond Kft. megalkotta az első magyar mesterséges gyémánt ékszermárkat, az Artidia-t. Fenntartható, etikus és kevesebbe is kerül, írja a vállalat a Forbes.hu-nak eljuttatott sajtóközleményben.
A fiatal, tudatos vásárlók egyre elkötelezettebbek a szintetikus gyémántok iránt. Ezek a laborban növesztett drágakövek nem másolatok, magjuk egy valódi gyémánt, azonban míg a természetes gyémántok esetén évmilliárdokra van szükség a létrejöttükhöz, a mesterséges gyémántokat néhány hét alatt megalkotják a laboratóriumban.
Ehhez a földalatti körülményeket szimulálják: másfél ezer fokon növesztik a gyémántmagokat.
„A mesterséges és a természetes gyémánt nem különböztethető meg szabad szemmel, még nagyítóval sem. Mindkettő szénatomokból épül fel, fizikai és kémiai jellemzőik teljesen megegyeznek – magyarázza Feil Róbert, ékszer-specialista, az ARTIDIA megálmodója. – A különbség mindössze keletkezésük helyszínében, módjában és idejében van.”
A nemzetközi ékszerpiacokon pedig egyre kelendőbbek a szintetikus gyémántok: bizonyítottan etikus forrásból származó drágaköveket keresnek a fogyasztók. Ezt a laborban növesztett gyémántok kielégítik.
„Az Artidia elnevezést az angol artificial (mesterséges) és a diamond (gyémánt) szavak ihlették. Csapatommal három éve dolgozunk azon, hogy ezt a jövőbe mutató ékszerkollekciót aranyból és platinából létrehozzuk, amelynek alapját a mesterséges gyémántok mellett a 3D tervezési technológia adja. Az arany és platina ékszerekhez a 3D tervezési, nyomtatási technológia és a klasszikus ötvösmunka is szükséges, hiszen a kőfoglalást, valamint a felületek tökéletessé formálását továbbra is szakemberek végzik” – mondja Feil Róbert.
Borítókép: Edgar Soto // Unsplash