Az egyik közel-keleti olajnagyhatalom befektetési alapja vett egy jókora részt a Teslában. Az alapító a jelenlegihez képest magas árfolyamon vezetné ki a tőzsdéről a céget.
A Tesla vezére alaposan meghökkentette a befektetőket, amikor egy sor Twitter-üzenetben hangosan elgondolkozott azon, hogy a Tesla részvényeit kivezetné a nyilvános tőzsdei kereskedésből, és zárt részvénytársasággá alakítaná a céget.
A maga nemében ez lenne a legnagyobb ilyen volumenű húzás, írja a CNBC.
Musk a részvényeket 420 dolláros értékeléssel vezetné ki a tőzsdéről. “A tőke biztosított” – írta a tweetben. A hír hatására nőtt a Tesla-papírok árfolyama, de messze vannak ettől ettől a szinttől.
A tweet-sortűz után a cég blogján is megjelent egy bővebb bejegyzés, benne azzal a magyarázattal, amit Musk a dolgozóknak küldött ki emailben. Ebben kifejti a gondolatmenetét, miszerint:
- egyelőre még nincs döntés, csak keresik a megfelelő környezetet, amiben a Tesla működhet,
- ha a kivezetés mellett döntenek, minden részvényesnek meglesz a döntési lehetősége, hogy marad a zártkörű részvénytársaságban, vagy kiszáll 420 dolláros részvényenkénti áron
- az alkalmazottak részvényprogramja ugyanúgy megmarad
- végezetül pedig leszögezi, hogy a Teslát és a SpaceX-et nem akarja egybeolvasztani, továbbra is külön működnének.
Az, hogy a Tesla-vezér blöffölt-e, és újabb PR-mutatványt látunk tőle, vagy komolyan gondolja, amit írt, kérdéses. Mindenesetre befektetési szakértők kételkednek, hogyan teremthetne forrást az esetleges részvény-visszavásárlásra egy olyan cég, aminek negatív a cash-flowja, és sosem termelt még profitot. Persze könnyen lehet, hogy a tweet lényege nem is a kivezetés, hanem csak a gyártási kapacitás felpörgetésével bajlódó cég árfolyamát folyamatosan shortoló spekulánsok elkergetése.
A Tesla-részvények árfolyama az elmúlt hat hónapban. Forrás: StockCharts.com
Nagy (olajos) hal a befektetők között
Ugyanakkor az üzenetben utalhatott egy kevéssel azelőtt történt fontos fejleményre is:
Szaúd-Arábia külföldi befektetési alapja jelentős részesedést vett a Teslában.
A Financial Times értesülései szerint a közel-keleti királyság 3 és 5 százalék közötti tulajdonrészt vásárolt. A tranzakció pontos összegéről nem nyilatkozott senki, üzleti titokra hivatkozva, de az aktuális árfolyam alapján 2-3 milliárd dollárra tehető.
Szaúd-Arábia a világ egyik legnagyobb kőolajexportőre, az állami olajvállalat, az Aramco feltételezések szerint a világ legértékesebb cége lehet, és ha valóban tőzsdére vinnék csak az 5 százalékát 2019-ben, már azzal a világ legnagyobb IPO-ja lehetne.
Gőzerővel készülnek arra a korszakra, amikor a olaj nem lesz olyan elengedhetetlen erőforrás a világgazdaságban. Az állami befektetési alapokon keresztül öntik a pénzt a technológiai cégekbe és a megújuló energiába.
A marketingmáz mögött
Arról már korábban írtunk a Concorde Csoport bejegyzése nyomán, hogy a Tesla a zseniális marketing mögött igencsak szenved azzal az egyetlen dologgal, amit jól kéne csinálnia:
az autógyártással.
A népautónak beharangozott Model3 gyártási kapacitásának felpörgetése nem úgy alakult, ahogy eltervezték, a részvényesek pedig idegeskedtek a folyamatosan kitolt határidők és leállások miatt. Ez pedig a iszonyatos kilengések formájában csapódott le a Tesla árfolyamában.
Összességében van logika abban, hogy amit Musk fontolgat: a Tesla növekedésének nem biztos, hogy a tőzsdei kereskedés és az ezzel járó folyamatos teljesítménykényszer a megfelelő környezet. De hogy kivitelezhető-e ebben a formában, más kérdés.
A zseniális marketing mögött: Musk élete sikere lenne, ha innen felállna a Tesla