Egy kormányzati munkaanyag szerint államosítani kellene az önkormányzati fürdőket, később pedig esetleg koncesszióba adni. A fürdők megmentése lenne az apropó, de inkább csak a turisztikailag jelentős intézmények megszerzésére törekednének.
A Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter nevével fémjelzett növekedési és versenyképességi kabinet azt fontolgatja, hogy a nagyrészt önkormányzati tulajdonban lévő fürdőket állami kézbe veszik. A Telex.hu értesülései szerint a kormány döntéshozó testületében az is felmerült, hogy a későbbiekben akár magáncégeknek is kiadhatják az államosított fürdők üzemeltetését koncesszió formájában.
A koncesszió nem ismeretlen gyakorlat a kormányközeli gazdasági körökben, korábban a kaszinóüzemeltetést, az autópálya-fenntartást és a hulladékgazdálkodást is ilyen formában adta át az állam magáncégeknek. Persze olyanoknak, akik egyébként is jó kapcsolatot ápolnak a hatalommal.
Miről van szó?
A portál által megismert munkaanyag azt taglalja, hogy a koronavírus, majd az energiaválság nyomán olyan nehéz finanszírozási és működési problémák jelentkeztek a közfürdőknél és a gyógyfürdőknél, hogy
érdemes lenne újragondolni a fürdők tulajdoni viszonyait”.
Magyarországon több mint 400 fürdő létezik, de a Telex szerint csak 35-nek van érdemi turisztikai jelentősége. A kormány állítólag most 90-et vett célba, többségükben persze olyanokat, amik gazdaságosan működtethetőek.
Államosítunk, de hogyan?
Az államosítás folyamata ugyanakkor nem is lenne olyan egyszerű.
- A fürdők tulajdoni viszonyai változatosak. Önkormányzatok, önkormányzati cégek, egyházak és magáncégek is lehetnek tulajdonosok.
- A fürdők nem egy közszolgáltatást testesítenek meg (mint az iskolák államosításakor), hanem üzleti vagyont, így az eredeti tulajdonost kártalanítani kellene.
- Több törvénymódosításra is szükség lenne.
A kormány emiatt elsősorban önkormányzati fürdőket szeretne megszerezni. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium nem reagált a portál megkeresésére.