A Budapesten lakást keresők lehetőségei látványosan elszakadtak az elvárásokól: miközben átlagosan 192 ezer forintot kértek a bérbeadók, a bérlők mindössze 157 ezerért kerestek lakást. Idén nyáron a felsőoktatásba kerülő és lakhatást kereső diákok sem hajtották fel a keresleti árakat.
A korábbi előrejelzésnek megfelelően tovább nyílt az árolló augusztusban a budapesti albérletpiacon – derül ki a Rentingo.com legfrissebb, a Forbes.hu-nak is eljuttatott albérletpiaci elemzéséből. A drasztikus különbség oka, hogy az ingatlanjukat kiadók a kétszámjegyű inflációhoz és a növekvő állampapírhozamhoz igazodva emeltek, a lakást keresők pénztárcájában viszont a megugró megélhetési költségek miatt egyre kevesebb marad. Az albérletkereső platform szerint ez a helyzet a bérbeadóktól egyre több figyelmet igényel majd a megbízható és fizetőképes bérlők megtalálására.
Az egyetemisták sem húzták fel az árakat
A Rentingo körképe szerint míg a bérlők júliushoz képest 5,3 százalékkal kevesebbért kerestek lakást, ami átlagosan 157 ezer forintot jelentett, addig a bérbeadók 5,7 százalékkal emeltek, így átlagosan 192 ezer forintot kértek kiadó ingatlanjukért.
Ilyen nagy különbség a bérbeadók és a bérlők között utoljára két és fél éve, még a koronavírus-járvány előtt volt látható.
Bár idén is arra lehetett számítani, hogy a felsőoktatásba kerülő és lakhatást kereső diákok nyáron felhajtják a keresleti árakat, idén ez nem érvényesült, és a tendenciát a külföldről érkező diákok albérletkeresése sem tudta érdemben megváltoztatni. A keresleti és kínálati oldal ilyen mértékű távolodásával a bérbeadóknak egyre több erőfeszítést kell tenniük a fizetőképes bérlők megtalálásáért.