Az orosz állami tévécsatorna 1-es adójának egyik esti műsorát bő egy hete egy váratlan gerillaakció szakította félbe. Marina Ovszjannyikova, a csatorna újságírója két üzenettel jelent meg a képernyőn: „Le a háborúval” és „Ne higgy a propagandának. Hazudnak neked!” – írta. Azonnal 12 órára őrizetbe vették, és bár egyelőre csak bírságot kapott, 15 évnyi szabadságvesztéssel néz szembe, mert a háború miatt bevezetett új törvény értelmében „álhíreket terjesztett”.
Oroszország ugyanis betiltotta a kormány álláspontjától eltérő üzenetek terjesztését, így a média nem használhatja többek között a „háború” szót, sőt semmit sem, ami nem egyezik a putyini narratívával.
Azonban hiba lenne azt feltételezni, hogy mindezért egyedül Putyin a felelős. Van a háttérben még egy ember, aki a nagyvilág számára láthatatlan, ám az orosz elnök fülébe súgva, marionettbábuként mozgatja az orosz propagandamédiát.
Ő nem más, mint Jurij Kovalcsuk, egy 70 éves oligarcha, akit az USA Putyin legközelebbi tanácsadójaként és személyi bankáraként tart számon. Anyalapunk, a Forbes.com írt róla portrét.
Amit Kovalcsukról tudunk:
- ő és Putyin elválaszthatatlan barátok, olyannyira, hogy Kovalcsuknál rendezték meg Putyin lányának esküvőjét is;
- a Kremlről és az orosz propagandáról is sokat író, független újságíró, Mihail Zygar szerint Kovalcsuk a legbefolyásosabb ember Putyin körében;
- Kovalcsuk előszeretettel hangoztat liberalizmus- és nyugat-ellenes szólamokat és összeesküvés-elméleteket;
- Kovalcsuk a Nemzeti Médiacsoport holdingtársaságon keresztül szabályozza, milyen híreket olvasnak és látnak az oroszok. Kontrollja alá tartozik többek között a Channel One adó, az 5TV, a korábban ellenzéki REN-TV, és a CTC, valamint számos egyéb média stúdió. A társaság ügyvezetője nem más, mint Alina Kabaeva, aki egyes források szerint Putyin szeretője.
- a Forbes becslései szerint Kovalcsuk 1,3 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezik
- tavaly decemberben Kovalcsuk Nemzeti Médiacsoportja megszerezte az épp nemrég feltört VKontakte orosz közösségi médiaoldal részesedését Alisher Usmanov oligarchától. A The Bell független orosz híroldal szerint a tulajdonosváltást követően a VKontakte elbocsátotta meglévő vezetőinek nagy részét, és előléptette Kovalcsuk rokonait. Ma a VK-t a Kreml arra használja fel, hogy zsoldosokat toborozzon Oroszország Ukrajna elleni háborújába – írja a BBC.
Néhány gondolat Kovalcsukról:
„Amikor az emberek az orosz állami tévéről beszélnek, valójában Kovalcsuk tévéjét értik alatta” – mondta el Anders Åslund, az orosz oligarchiák egyik szakértője – „Putyin nem bízik eléggé az államban. Azt szeretné, ha a legközelebbi embere felügyelné a televíziót.”
„A VK elképesztően befolyásos szerepet játszik abban, hogy a társadalmat kontroll alatt tartsák, a Kremlnek kedvező narratívákat terjesszenek, és megbüntessék azokat, akik eltérő véleményt tesznek közzé” – árulta el Yablokov újságíró professzor. „A VK a lehető legnyitottabb az orosz belföldi titkosszolgálatok felé.”
„Kovalcsuk egy olyan ember, akivel Putyin megoszthatja az életét, a terveit. Benne tényleg bízik”
– tette hozzá Tatiana Stanovaya, a Carnegie Moscow Center tudósa és az R.Politik újoldal alapítója.
A háttérsztori
Kovalcsuk és Putyin az 1990-es években kerültek közel egymáshoz Szentpéterváron, amikor Kovalcsuk bankja, a Rossiya támogatni kezdte Putyin feltörekvő politikai karrierét.
Mikor Putyint megválasztották 2000-ben, Kovalcsuk a Rossiya Bankon felkapaszkodva kiépítette médiabirodalmát, melynek elsőszámú célja az ellenvélemények elnémítása volt.
2000-ben Putyin csalás vádjával letartóztatta Vlagyimir Guszinszkij médiabárót, és arra kényszerítette, hogy adja el az állami tulajdonú Gazpromnak médiatulajdonait, köztük a REN-TV-t. (A minden vádat tagadó Gusinszkij azóta eltűnt a nyilvánosság elől.) Ezután Putyin elintézte, hogy a Gazprom jutányos áron eladja teljes médiavagyonát, biztosítási üzletágát, a Sogazt és pénzügyi eszközeit a Rossiya Banknak. Mindez persze csak egy kisebb szelete volt annak az óriási vagyontranzakciónak, amit Putyin és baráti köre a 2000-es években lebonyolított, és amivel az oligarchákat és az orosz államot megrövidítette. Az ellenzék 2008-as vizsgálata szerint potom három év alatt több mint 60 milliárd dollárnyi állami vagyont juttattak el a Gazpromon keresztül a Rossiya Bankhoz, valamint a Putyin szövetségeseinek szervezeteihez.