Tízmilliós kenőpénzekből nemzeti nagyvállalatokat, például a 4ig-t is érintő bűnszervezeti ügy sejlik fel egy most indult cikksorozat alapján. A nyomozás egészen mélyreható részletekig mutatja be a lehetséges hierarchiát és érintetteket, nagyon ajánljuk olvasásra. Mi most a lényeget foglaltuk össze.
Oknyomozó cikksorozatot kezdett a 444 egy, a kormányzati sajtóban a közelmúltban több ízben is kiszivárogtatott kihallgatási jegyzőkönyv alapján. Az ügy fő gyanúsítottja, Fuzik Zsolt azt állítja, 2017 és 2019 között Horváth Csaba, Tóth Csaba, Molnár Zsolt és Baja Ferenc szocialista politikusoknak 10 milliótól akár 250 millió forintig terjedő korrupciós pénzeket adott át.
Semelyikük sem ismerte el, hogy tényleg így történt volna, Molnár és Baja is csak annyit, hogy találkoztak Fuzikkal. A vallomásban említett csúszópénzek a zuglói parkolási tenderhez és a BKV informatikai rendszerének üzemeltetéséhez kapcsolódnak.
Igen ám, de a cikk szerint az ügy túlmutat a fentieken: az ügyészség bűnszervezet irányításával és szerteágazó csalássorozat végrehajtásával vádolja Fuzikot, akinek sokszereplős birodalma évekig milliárdokat termelt, egészen a 2021. nyári összeomlásig.
Ki az a Fuzik Zsolt?
- A nyomozók szerint a CBA alkalmazottja, saját állítása szerint az informatikai vezetője.
- 2010 előtt a BKV informatikai igazgatója volt.
- 2009 decemberében korrupciós bűncselekménnyel vádolták meg, de végül 2017-ben felmentették.
- Mostani bűnszervezeti társai főnökként, illetve Nagymester-néven emlegették, az ügyeiket a MOM Park és a Novotel Hotel közötti Hillside irodaház ötödik emeleti irodájából intézte.
Fuzik jobbkezére, a szintén gyanúsított exügyészre és egykori Fővárosi Ügyészségi szóvivőre, Varga Gergelyre, valamint feltételezett társaira többhetes lehallgatás után, országos akció keretein belül, több helyszínen csapott le a NAV kommandója.
Sima áfa-csalás helyett masszív bűnszervezet
A nyomozati anyagok alapján először átlagos áfa-csalásra gyanakodtak. Csakhogy az ügy felgöngyölítése során magasabbra vezető szálakra bukkantak:
- Fuzikék egyik fő tevékenysége a számlagyártás lehetett, szolgáltatásaikat az üzleti élet komoly szereplői vehették igénybe.
- A gyanú szerint kábé három és fél év alatt több mint 19 milliárd forintról állítottak ki számlát, az okozott kár négymilliárd forint.
- Az ügyben érintett a Jászai Gellért-féle 4ig gigakonszern és az Antenna Hungária is, akik egyesülését nemrég minősítette Orbán Viktor kormányfő nemzetstratégiai jelentőségűnek – tehát a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem vizsgálhatja az üzlet körülményeit.
- Arra lehet következtetni, hogy a túlárazott közbeszerzések lefölözése is a Fuzik-csoport profiljába tartozott.
„A gazdasági tevékenységek mindig megvalósításra kerültek, csak nyilván a piaci árhoz képest mindig drágábban. Volt olyan eset, hogy csak 20%-kal volt túlárazva, de volt olyan eset is, hogy 300%-kal” – vallotta a nyomozóknak az ügy egyik gyanúsítottja.
Ez még nem minden: a lehallgatott tagok emellett olyan egyéb bűncselekményekre utalnak – a teljesség igénye nélkül –, mint droggal való visszaélésre, engedély nélküli vadászatra, vagy akár oltással kapcsolatos machinációkra.
Lehetséges haszonhúzók, reakciók
A 444 cikke érinti továbbá:
mennyire különleges, ahogy a nyomozati anyagokból az átlagosnál sokkal több minden kirajzolódik, még a feltételezett bűnszervezet csúcsán álló gyanúsítottakról is, és hogy az is látható, milyen milliárdos cégeknél vehették igénybe a számlagyár szolgáltatásait mint a bűncselekmények lehetséges fő haszonhúzói.
Alant a NAV Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága Győr-Moson-Sopron Megyei Felderítési Osztályának jelentése látható, benne a szóban forgó cégekről és hogy pontosan mennyi hasznot húzhattak:
A NAV-nyomozók mindegyiküknél házkutatást tartottak és dokumentumokat foglaltak le. 13 ügyvezetőt, illetve egykori ügyvezetőt, egyes esetekben tulajdonosokat, illetve alkalmazottakat költségvetési csalással gyanúsítottak meg.
A lap megkeresett többet is az érintett cégek közül, a nagy részük nem ragált. A T-Systems és a 4ig például igen:
- T-Systems: „Hatósági megkeresés esetén törvénytisztelő vállalatként a T-Systems minden esetben együttműködik a hatóságokkal, a kérdésekben említett esetleges érintettséggel kapcsolatban ugyanakkor nem tudunk bővebb felvilágosítással szolgálni.”
- 4ig: „A 4ig Nyrt., továbbá bármely vezető beosztású munkavállalója, valamint egyetlen alkalmazottja sem állt az elmúlt időszakban hatósági vizsgálat alatt.”
Ami a CBA reakcióját illeti: nem reagáltak arra, Fuzik és társai milyen beosztásban, mettől meddig dolgoztak a cégnél. „Nem rendelkezünk információval az Ön által említett nyomozásról” – írták a 444-nek. Fuzik nem reagált a megkeresésükre.
A teljes cikk ide kattintva olvasható, a cikksorozat következő része pedig arról fog szólni, hogyan irányították a szervezetet egy budai irodaházból. Az ügyről a nap folyamán a Telex is hozott le saját írást.
Borítókép: Jászai Gellért, a 4ig elnök-vezérigazgatója. Forrás: BÉT