Még az sem biztos, hogy az orosz csapatok tényleg távolabb vonultak az ukrán határtól, az államfő máris régi-új ellenségeire támadt. Volodimir Zelenszkij népszerűsége padlón van, a 2019-es választást az oligarchák elleni ígéretekkel nyerte meg. Még a háborús fenyegetettség árnyékában is égető szüksége van a népszerűségre.
Még csak nem is csökkent jelentősen az orosz invázió veszélye, Volodimir Zelenszkij ukrán államfő megint elővette régi, győztes ütőkártyáját, az oligarchák elleni harcot.
Egy friss beszédében alaposan nekiment egyes meg nem nevezett milliárdosoknak, akik elmenekültek az országból az orosz háborús félelmek miatt. Az elnök nem nevezett néven senkit, de a híradások arról szóltak, hogy 20 charter gép szállt fel az országból, köztük az ország messze leggazdagabb embere, Rinat Ahmetov magángépe is.
Miért kell nekimenni az oligarcháknak?
A szórakoztatóipari szereplőből politikussá avanzsáló Zelenszkij 2019-es kampányának egy jelentős részét építette arra, hogy visszaveszi a hatalmat az oligarcháktól. Népszerűsége viszont alaposan bezuhant tavalyra, amit még a közelgő háborús konfliktus sem tudott feltornázni. Friss felmérések szerint a választók alig negyede szavazna bizalmat az elnöknek (és pártjának) a 2023-ban esedékes parlamenti, és a 2024-ben megtartandó elnökválasztásokon, amin szinte biztos, hogy indulni fog.
Az elnöknek tehát a régi politikai témák felmelegítésére lehet szüksége, ha a választói bizalmat növelni akarja.
Volodimir Feszenko ukrán politológus, a Penta agytröszt vezetője a Bloombergnek azt mondta: Zelenszkij folyamatosan két ellenfél ellen játszik. „Ez egy különlegesség az ukrán politikában: a külső fenyegetés sosem tántorítja el a kormányt, hogy belső ellenségekkel harcoljon.”
Orosz mintára épült, orosz mintára törnék meg
Az ukrán oligarchák hálózata a szovjet blokk összeomlása után, orosz mintára alakult ki. Zelenszkij jelenlegi legnagyobb ellensége, Vlagyimir Putyin orosz államfő uralmának egyik sarkalatos eleme volt az ország legvagyonosabb rétegének megtörése. Putyin pénzügyi és hatalmi módszerekkel kivéreztette, magához láncolta vagy épp száműzte az egyre inkább önállósodó oligarchákat.
Ukrajna azonban nem tudott hasonló lépésekkel élni. Az országot a 90-es években behálózta az oligarcha-rendszer, több elemzés is szól arról, hogy az ukrán gazdasági fejlődést súlyosan megakasztotta a modernizációban nem érdekelt milliárdosok rendszere. Zelenszkij ennek állt volna neki, de belpolitikai hatalma eddig kevés volt az oligarchák megtöréséhez.
Volt azonban előrelépés, még ha az eredménye kétes is. Az ország tavaly fogadta el az oligarchatörvényt. Ebben jogilag szabályozzák, ki számít oligarchának vagyona, iparági dominanciája, politikai tevékenysége és a média feletti befolyása alapján. A listázott üzletemberek nem vehetnek részt pártfinanszírozásban és privatizációs eljárásokban.
Listázzák az oligarchákat
A jogszabály csak májusban lép hatályba, onnantól listázni fogják az oligarchákat, a leggazdagabbnak még három hónapjuk van. Egy oligarchaként meghatározott személy úgy kerülhet le a listáról, ha megszünteti azokat a körülményeket, amik miatt felkerült. Mivel a vagyonáról senki sem fog lemondani, jövedelmező cégeit nem fogja eladni, a legtöbb milliárdos előtti egyetlen út, ha eladja médiaérdekeltségeit.
A Forbes listája szerint nyolc dollármilliárdos él Ukrajnában. Közülük is kiemelkedik a szinte minden ágazatban és a politikában is mélyen érintett Rinat Ahmetov, akinek 7,1 milliárd dolláros vagyona nagyobb, mint az őt követő három üzletemberé összesen. Ő a System Capital Management Group alapítója, a Metinvest társtulajdonosa, övé a Sahtar Donyeck futballklub és két ciklusban is volt parlamenti képviselő. Ugyan több tényfeltáró anyag is foglalkozik Ahmetov kötődésével a szervezett bűnözéshez, hivatalosan sosem emeltek vádat ellene.
Az oligarchaellenes jogszabályt gyakran hívják Ahmetov-ellenes törvénynek is.
Az üzletembernek rendkívüli ágazati befolyása, nagy sajtóbirodalma, kiterjedt kapcsolati hálója van, számos híradás szól arról, hogy politikus és parlamenti képviselő tartozik neki elszámolással. Az ukrán Forbes-nak adott interjúban az ország igazságügyminisztere is bevallotta: Ahmetov és a szintén milliárdos banktulajdonos Igor Kolomojszkij is az oligarchatörvény lehetséges célpontjai között van.
A fő oligarcha ellenáll
Ahmetov azonban ellenáll, magát befektetőként írja le, nemrég még úgy nyilatkozott: kész bíróságra menni, hogy megvédje jó hírnevét. Médiaérdekeltségeit nem adta el, sőt, a portfóliójában lévő legtöbb csatorna élesen kormányellenes hangnemre váltott. Fő befektetési cége, a Metinvest központját február elején megszállta az adóhatóság is, hogy nyomást gyakoroljanak rá, de Ahmetov egyelőre nem tervezi befolyását csökkenteni. Hathatott rá Zelenszkij haragos beszéde, sajtófőnöke ma reggel posztolt a Facebookra egy képet, miszerint Ahmetov hazatért, a donyecki Mauripolban van.
Ettől függetlenül Zelenszkij emelné a tétet: a parlament előtt van az a jogszabály, ami felemelné a bányászat, vasérctermelés és minden fémipari tevékenység adókulcsát. Ezeket a területeket az ország legnagyobb oligarchái dominálják, tipikusan azok, akinek komoly médiaérdekeltségei is vannak.
Van olyan oligarcha, aki már – legalábbis látszólag – igyekszik megfelelni a szabályozásnak. Az ország hatodik leggazdagabb vállalkozója, volt elnök és leendő elnökaspiráns, Petro Porosenko már eladta médiaérdekeltségeit üzlettársainak és szövetségeseinek. Bár azt többször hangsúlyozta: Zelenszkij célja csupán annyit, hogy elhallgattassa a független, szabad sajtót az országban. Porosenkót azóta hazaárulás és terroristaszervezetekkel történő együttműködés vádjával eljárás alá helyezték, vagyonát lefoglalták.
Veszélyes politikai játék
Olyan milliárdos is van, aki békülékeny hangnemet ütött meg. A banktulajdonos Igor Kolomojszkij üdvözölte az oligarchák elleni fellépést, ami szerinte lehetőséged ad arra, hogy a legbefolyásosabb üzletemberek tisztára mossák magukat és a vagyonukat a nyilvánosság és a külföldi pénzvilág előtt. Neki ez különösen fontos lenne, 2017-ben egy brit bíróság befagyasztotta az országban lévő vagyonát.
Zelenszkij harcos hangneme valószínűleg ennek szól: ha csökken az ország fenyegetettsége, előveszi újra belső ellenségeket, hogy híveit lázban tartsa.
Volodimir Feszenko szerint viszont Zelenszkij hibát követ el, amikor több frontos belpolitikai háborút indít a főbb politikai erőket, pártokat, televíziós csatornákat ellenőrző ukrajnai oligarchákkal. „Veszélyes, kockázatos játék” – mondta.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán államfő.