Februárban már kiutalhatja a NAV az szja-visszatérítést, de nem mindenki kaphatja meg ilyen hamar az összeget. A NAV oldalán elérhető információk alapján összefoglaljuk, mitől függ, hogy ki mikor jut a pénzhez.
Február 15-én utalja ki az szja-visszatérítést a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Ekkor azonban nem az összes jogosult kapja meg a kedvezményt: a NAV ugyanis a kincstári adatszolgáltatás vagy a magánszemélyek nyilatkozata alapján cselekszik, ha pedig ez nem áll rendelkezésre, akkor csak később juthatunk az összeghez.
Az utalási adatok akkor állnak rendelkezésre a NAV-nál, ha valaki kézhez kapja a családi pótlékot, vagy 2021. december 31-ig benyújtotta a VISSZADO-nyilatkozatát.
Akinek a családi pótlékot folyósítják, és van év közben levont szja-ja vagy katás adózó, automatikusan megkapja február 15-ig az összeget; a másik szülő (házastárs, élettárs) viszont csak akkor kapja meg februárban a visszatérítést, ha beadta a VISSZADO-nyilatkozatot.
Nem bukjuk az összeget, ha nem nyilatkoztunk decemberig
A jó hír azonban, hogy az adóvisszatérítéshez való jog nem veszhet el. Így aki december végéig nem nyilatkozott a jogosultságáról, és a NAV nem ismeri az utaláshoz szükséges adatait, az a március közepétől elérhető adóbevallási tervezetben, vagy szja-bevallásában veheti igénybe az adóvisszatérítést.
Az adóbevallási tervezet legkésőbb március 15-től elérhető (ez tartalmazza a kedvezményelőleget, ha azt kiutalták), az szja-bevallás pedig május 20-ig nyújtható be: ebben igényelheti a jogosult magányszemély az adó-visszatérítést, ha február 15-ig nem kapott kedvezményelőleget.
Ilyen magánszemélyek lehetnek az egyéni vállalkozói, őstermelői jövedelmet szerző szülők és azok, akik az összevont adóalapba tartozó jövedelmük után maguk fizetik az szja-t: nekik automatikusan biztosan nem utal a NAV, ők önállóan elkészített bevallásukban igényelhetik a visszatérítést.
A május 20-ig leadott szja-bevallás után járó kedvezmény hivatalos kiutalásáról még nincsenek hivatalos információk, azonban ez (a decemberi VISSZADO-nyilatkozat februári kiutalása alapján) várhatóan július 15-ig érkezhet meg a számlákra.
Azok esetében, akik adóbevallásukban érvényesítik a családi kedvezményt, de a családi pótlék nem nekik érkezik, szintén az adóbevallásukban érvényesíthetik az szja-visszatérítést is. Ugyanez a helyzet azoknál, akinek év közben született gyermekük, a családi pótlékot viszont szintén nem ők kapják és nem is érvényesítették a családi kedvezményt: ha elküldték a VISSZADO-nyilatkozatot december 31-ig, februárban már kézhez kaphatják az szja-visszatérítés összegét, ha nem, akkor májusig pótolhatják az szja-bevallásukkal.
Hova utalja a NAV a pénzt?
Ha a magánszemély családi pótlékot kap, akkor ugyanazon a módon fogja kapni az szja-visszatérítést. A NAV ugyanis a kincstári adatokból dolgozik, így megkapja azt a számlaszámot vagy postai utalási címet, ahová a családi pótlék is érkezik.
Ha máshova kérnénk az szja-visszatérítést, mint a családi pótlékot, akkor ezt a VISSZADO-nyilatkozaton kellett bejelenteni.
Azok a jogosultak, akik nem kapnak családi pótlékot, de benyújtották a VISSZADO-nyomtatványt, nekik az azon jelzett bankszámlaszámra vagy postai utalási címre utalja a NAV.
Borítókép: devenath / Pixabay