A lakosság már nem fél annyira a munkanélküliségtől, mint tavaly év végén, de a fogyasztói optimizmus jócskán elmarad a járvány előtti szinttől.
Javultak az üzleti és fogyasztói várakozások a tavaly év végi pesszimizmus után – közölte a GKI Gazdaságkutató a Forbes.hu-nak is eljuttatott közleményében. A GKI konjunktúraindex értéke az előző havi mínusz 1,8 pontról januárban 0,1 pontra javult. Az üzleti bizalmi index értéke 4,4 pontról 6,4 pontra emelkedett januárban, a fogyasztói bizalmi index a decemberben mért mínusz 19,4 pontról mínusz 17,8 pontra javult.
Az üzleti várakozások így érezhetően elmaradnak a novemberi szinttől, de a járvány előtti szinthez képest javultak. A fogyasztói várakozásoknál pont fordított a helyzet: a pandémia előtthöz képest romlottak, de a novemberi hangulathoz képest jelentősen javultak.
Ugyanakkor a GKI szerint a lakosság munkanélküliségtől való félelme december után januárban is csökkent, bár még messze van a járvány előttitől.
Az üzleti szférán belül januárban a szolgáltató cégek kivételével minden ágazat derűlátóbbá vált. Az ipari bizalmi index a decemberi átmeneti visszaesés után januárban ismét emelkedett. Ez a rendelésállomány kedvezőbb megítélésnek és a javuló termelési várakozásoknak volt a köszönhető, az exportlehetőségekről és a készletekről alkotott vélemény azonban romlott. Az építőipari termelők hangulata januárban hibahatáron belül javult, de ezen belül a mélyépítőké romlott. Az előző háromhavi termelés és főleg a rendelésállomány értékelése érezhetően kedvezőbb lett.
A kereskedelmi bizalmi index a decemberi jelentős csökkenést követően kisebb mértékben, de emelkedett. Az eladási pozíció megítélése jelentős mértékben javult, a rendeléseké pedig kissé pozitívabb lett. A szolgáltatói bizalmi index januárban valamelyest csökkent, romlott az általános üzletmenet és a várható forgalom megítélése.
A cégek áremelési törekvése az építőipar kivételével – ahol a decemberi történelmi csúcshoz képest némi fékeződés történt – minden ágazatban tovább erősödött.
A kereskedelmi cégek körében a decemberi kétharmadról háromnegyedre nőtt az áremelésre készülők aránya. A szolgáltató szektorban ez az arány bő 50 százalékos,
írta a GKI.
Kapcsolódó:
A lakások még az élelmiszereknél is jobban drágulnak