132 milliárd forint – ennyi pénzből újítaná meg a magyar egészségügyet 2024 végéig a kormány. Az egészségügy digitális átállásának támogatása című pályázattal Magyarország 104,5 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatást igényelne az uniós helyreállítási forrásokból, és ehhez 28,2 milliárd hazai forrást adna hozzá.
Ez derül ki abból december közepén kiírt pályázati tervezetből, amelyről pénteken írt a Portfolio. A tervezet társadalmi véleményezése a napokban járt le. A kiírás szerint legkésőbb 2024. december 31-ig be kell fejezni a fejlesztéseket. A covid tapasztalatai is erősen tükröződnek a pályázatban, mert
fontos helye van benne a hazai járványügyi rendszer megújításának.
A kormány ezenkívül fejlesztené az OGYÉI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) laborkapacitásait, a mentőszolgálat informatikai rendszerét mesterséges intelligencia alkalmazásának bevonásával, de a telemedicinára is szánnának pénzt.
Terveznek például egy központi egészségügyi applikációt, ami akár időpontfoglaló funkcióval is rendelkezne, de egy központi betegirányítási szolgáltatást is létrehozna az állam.
A forrásokra az Országos Kórházi Főigazgatóság, a Nemzeti Népegészségügyi Központ, az OGYÉI, az Országos Mentőszolgálat, valamint az Országos Onkológiai Intézet pályázhat.
Könnyebb lesz időpontot foglalni
A fejlesztésekkel
megvalósulhatnak alapvető, a 21. századi betegigényeket a megfelelő formátumban kiszolgáló állami megoldások,
mint például a felkészültebb járványügy, vagy a telemedicina eszközök, sőt: régi adósságát is törlesztheti az állam az állami egészségügyben eltévedt emberek felé, ha tényleg csinálnak egy jól felépített, mobilon is használható betegirányító rendszert. A Portfolio cikkében részletesen ismerteti a területeket, néhány példa a tervezett fejlesztésekre:
Borítókép: A Duna Medical Center magánkórház új épülete 2021 április (Sebestyén László)
Kapcsolódó:
Felvásárolják a legnagyobb vidéki magánkórházat
Magánkórházban műtöttek – ennyit fizettem és ezt kaptam érte