Komoly bányászati kapacitást hagytak parlagon heverni Kazahsztánban. A tulaj, a BitFuFu még nem tudja, mi lesz a gépekkel, lehet, hogy megpróbálják őket helyben értékesíteni.
Amikor Kína sokadjára akarta korlátozni a kriptopiacot és betiltotta a bányászatot, sok bányász szedte a sátorfáját és átcuccolt a szomszédos Kazahsztánba. A helyiek annyira nem örültek a jövevényeknek, a bitcoin-bányászatnak komoly energiaigénye van, a helyi hálózatot nagyon megterhelte a bányák jelenléte: országszerte kimaradások jelentkeztek. Persze könnyű lenne kizárólag a bányagépekre fogni mindezt, az ország villamosenergia-hálózata amúgy sem volt a legjobb állapotban.
Idén októberben Nur-Szultan (korábban: Almati, az ország fővárosa, amit a kazah nép „végtelen hálából” elnevezett az országot 1990-től 2019-ig irányító diktátor, Nurszultan Nazarbajev után) már pedzegette, hogy korlátozni fogja a bányák felhasználását. Ez végül nem történt meg, a helyi villamosművek, a KEGOC inkább racionalizálni akart, a minisztériummal karöltve pedig zöldíteni az energiamixet. Az ország energiatermelésének 70 százaléka szénerőművekből származik, 20 pedig földgázból – ami kevésbé káros, de elég távol áll a zöldtől.
Inkább otthagyták az egészet
Most úgy tűnik, a bányászok megoldják az ország gondjait. Múlt hónapban már a Xive egy 2500 rigből, bányagépből álló hálózatot számolt fel az országban, a KEGOC 200-500 megawatt közé teszi a hálózat teljesítményét. Akkor Didar Bekbau, a Xive társalapítója azt mondta a Coindesk-nek: kezd megbízhatatlanná válni a helyi villamosenergia-hálózat, inkább biztonságosabb területekre vonulnak.
Most viszont egy nagyon komoly szereplő lépett: a BitFuFu gyakorlatilag otthagyta parlagon heverni az egész infrastruktúráját.
A cég új gépeket vásárolt, amik már az Egyesült Államokba érkeztek, a régi, elavult felszerelést pedig egyszerűen otthagyták.
A kazahsztáni infrastruktúrát lekapcsolták a hálózatról. CoinDesk információi szerint már bő egy hónapja lekapcsolták a gépeket. A társaság szóvivője azt mondta a lapnak:
még nem tudják, mi lesz a hátrahagyott felszereléssel, lehet, hogy megpróbálják azt helyben értékesíteni, de döntés még nem született az ügyben.
A hongkongi BitFuFu bányagépek üzemeltetésével és felhőbányászati szolgáltatásokkal foglalkozik – ez utóbbi az, amikor a felhasználó nem veszi meg a gépet, hanem egy felhőben bocsátják a rendelkezésére a kapacitást.
Címlapról ajánljuk: