A lakópark a belváros közelében, az egykori kábelgyár területén jön létre. Az 597 lakást magába foglaló Cédrus Liget terveit a világszerte keresett budapesti Bara Design Stúdió készítette.
Még a merészebb formavilágú épületekhez szokott szem számára is szembetűnő az a teraszos homlokzatokkal rendelkező lakóház-együttes, amely a Londoni körút és a Vásárhelyi Pál út között épül fel a következő hónapokban. A látványterveken egy első pillantásra igencsak futurisztikusnak ható, de az élhetőség szempontjait figyelembe vevő együttes képe rajzolódik ki.
A tervezési folyamat az érvényben lévő szabályozás felülvizsgálatával kezdődött – mondja Bara Ákos építész. A területen a tervek szerint négy különálló tömbnek kellett volna létrejönnie, egymásra merőleges úthálózattal. Ezt az előírást az önkormányzattal együttműködésben sikerült módosítaniuk, így az új tervezési koncepció már egy
szabadon álló tömbökből felépülő, lazább szerkezetű, levegős beépítés felé mozdult el.
Ennek a megoldásnak köszönhetően az utcák felől nézve az egyes tömbök a fákon keresztül tárulnak fel, az épületek közötti park átláthatóvá és részben a közforgalom számára is nyitottá válik. A zöldfelületek maximalizálása érdekében – az előírt mennyiségnél jóval több – mintegy 1100 parkolóhelyet és hasonlóan nagy biciklitárolót a föld alatt, a pinceszinten helyezték el. A zöldfelület részét képezi
több vízfelület is, ami a parkokban nem túl gazdag városrész biodiverzitását is növelheti majd.
A terület északnyugati sarkában álló, helyi védettségű lovarda épületét felújítják, ebben a tervek szerint egy élelmiszerbolt, edzőterem és a lakások hűtéséhez és fűtéséhez szükséges gépészet kap helyet. Utóbbit egyébként két geotermikus kút is kiegészíti majd, ezeket a lakások fűtűséhez és a melegvíz előállításához használják majd.
Az egyes épületek fölfelé szűkülnek, így az alsóbb szinteken lévő lakások több természetes fényhez jutnak. Az épületeket úgy tervezték, hogy minden lakás saját kertkapcsolattal vagy terasszal rendelkezzen. A teraszok peremén végigfutó virágládákban minimum 50 centiméter mélységű termőközeg kerül, a felső szint penthouse lakásaihoz pedig intenzív zöldtető kertek kapcsolódnak 80-100 centi termőréteggel, így ezek
a díszcserjék mellett már kisebb fák telepítésére is alkalmasak.
A történelmi városmag peremén elhelyezkedő együttes első pillantásra akár túl merésznek is tűnhet, de a környék átlagos építészeti színvonala kifejezetten alacsony, ebben a városrészben nem nagyon van semmi, amihez igazodni lehetne – mondja az építész. A Tiszához közelebb eső, egységes megjelenésű belvárossal ellentétben van itt családi ház, bevásárlóközpont, iskola, kórház, gyufagyár, raktárak, sőt, még börtön is. Mivel a befektető helyi, egy olyan – mint fogalmaz – „egyensúlyban lévő” projektet akartak adni a városnak, amely karaktert ad a területnek. „A belváros nagyon rendezett, de modern, kortárs építészeti arculata nincs. Ez általában a vidéki nagyvárosokra jellemző.”
A Bara Ákos által vezetett stúdió elsősorban belsőépítészeti munkáiról ismert, rendszeresen a Restaurant&Bar Design Awards döntősei Londonban. A kevés hazai műhely egyike, amely rendszeresen külföldön tervezhet, munkáikat megtaláljuk többek között Londonban, Los Angelesben, Miamiban, Pekingben és Kolozsváron. Jelenleg Belgrádban, Marbellán és Cannes-ban is dolgoznak, de az iroda Magyarországon működik.