A művész 1949-es Diego y yo (Diego és én) című festményéért várhatóan 30 millió dollárt (9 milliárd forint) is kiadhat valaki. Ha a számítások bejönnek, Kahlo alkotása lesz a legdrágább latin-amerikai mű, amit árverésen értékesítettek.
A festőművész, akinek 2018-ben Magyarországon is volt kiállítása, önarcképe novemberben a Sotheby’s New York-i árverésén kerül kalapács alá. Az alkotásért várható 30 millió dollár Kahlo életművében is kimagasló összeg, háromszorosa korábbi rekordjához képest.
Az 1939-es aktokat ábrázoló Dos desnudos en el bosque (La tierra misma) című festményét 2016 májusában nyolcmillió dollárért vették meg a Christie’s árverésén.
Ezzel rövid ideig vezette az árverések története legdrágább latin-amerikai műalkotásainak versenyét, de nem sokkal később pont férje, Diego Rivera festőművész megdöntötte a rekordot. Rivera Los Rivales (Vetélytársak) műve 2019-ben 9,76 millió dollárét kelt el a Christie’s New York-i árverésén. Kahlo festménye most ismét aranyérmes lehet a rangsorban.
Minek nekem láb, ha szárnyam van és repülhetek? Frida Kahlo Budapesten
Korábban jóval kevesebbért kelt el
Az árverésre bocsátott festményen a művész sírva tekint a kép nézőjére. Homlokán férje, a mexikói festő, Diego Rivera arca látható, aki Kahlo harmadik szemeként testesül meg.
Frida Kahlo: Diego y yo // forrás: fridakahlo.org
A kép eddig egy New York-i gyűjtő magántulajdonában volt, de harminc év után most árverésre bocsátja. Az eladó a korábbi tulajdonostól örökölte a képet, aki 1990-ben, szintén a Sotheby’s-től vásárolta meg a festményt.
Akkor 1,4 milliárd dollárt fizettek érte, ami több volt, mint az akkori 800 ezer dolláros becsült érték.
Ezt megelőzően a festmény Florence Arquin chicagói íróé és kritikusé volt, aki jó barátja volt Riverának és Kahlonak.
A Sotheby’s elnöke, Brooke Lampley szerint a Diego y yo azért is különleges alkotás, mert erős hatást gyakorolt arra, hogy a képzőművészet a popkultúrába is beszivárogjon. 2017 óta az aukciós ház egyre fókuszáltabban építi be értékesítéseibe a latin-amerikai művészetet, és nagy hangsúlyt szánnak a történelmileg alulértékelt művészek, különösen a nők és a más etnikumú emberek munkáinak.
Ha Kahlo festménye valóban 30 millió dollárért megy el, akkor a mű egyike lesz a legdrágább, nő által készített alkotásoknak.
Magyarországon élő indiai rendező forgatna filmet a magyar–indiai Frida Kahlóról
Kiemelt kép: Forbes archív