A nagyágyúk közül sérülés miatt hárman is kihagyják a US Opent, de ettől még a legértékesebb teniszezők között maradnak. A legütősebb tíz játékos összesen 320 millió dollárt teniszezett össze az elmúlt 12 hónapban.
Megjelent az amerikai Forbes listája a legjobban kereső teniszezőkről.
Roger Federer, Rafael Nadal, Serena Williams és a tavalyi férfi bajnok Dominic Thiem is kihagyja idén a US Opent – 1977 óta nem fordult elő, hogy a három nagyágyú közül egy sem vett volna részt az amerikai Grand Slam (GS) tornán. De mindegy is, ki nyeri idén az amerikai nyílt teniszbajnokságot és annak 2,5 millió dolláros fődíját, mert a világ top tíz teniszezőjének vagyonával összevetve ez egyébként sem számítana számottevő összegnek.
Az amerikai Forbes összesítése szerint a top 10 játékos összesen 320 millió dollárt keresett az elmúlt évben, és 340 milliót az azt megelőző évben. Ugyanakkor a teniszezők – ellentétben a csapatsportok játékosaival – alapvetően egyedül dolgoznak, tehát financiálisan sincs alattuk védőháló, magukra vannak utalva.
Ezen kívül számukra világjárvány miatt elmaradt versenynek nemcsak elmaradt potenciális versenynyereményeket jelentenek, a világ top tíz játékosát leszámítva ez egyéb szerződéses bevételeikre is hatással van, hiszen azok sokszor meccsekhez, illetve azok számához kötődnek.
Éppen ezért emelte meg teljes díjazási összegét a US Open idén, a rekordösszegnek számító 57,5 millió dollárt pedig arányosabban fogják elosztani a különböző fordulókban kieső játékosok között.
Ez azt is jelenti, hogy a fődíj összege 17 százalékkal csökkent a tavalyihoz képest, ugyanakkor az első körben kiesők 75 ezer dollárt kapnak a tavalyi 61 ezer helyett.
A top 5
Miközben hétfőn elindult a bajnokság, az amerikai Forbes közzétette számításait és listáját a világ tíz legjobban kereső teniszezőjéről.
1. Roger Federer
Becsült bevételek: 90,6 millió dollár
Tizenhatodik éve vezet a legjobban kereső teniszezők listáján és az igazán nagy dobása még csak most jöhet: hamarosan nyilvánosan is tőzsdére lép az On nevű svájci futócipőket gyártó cég, amelyben részesedése van.
2. Naomi Osaka
Becsült bevételek: 60,1 millió dollár
A mindössze 23 éves Osaka, bár mentális egészségére hivatkozva kihagyta a francia bajnokságot és Wimbledont, szponzorai, mint például a Nike, vele maradtak.
3. Serena Williams
Becsült bevételek: 41,8 millió dollár
Hiába maradnak el kiugró sikerei a 2017-es ausztráliai győzelme óta, a szponzorok még mindig őt választják, és 66 startupot futtató kockázatitőke-társasága, a Serena Ventures is aktív. Idén felkerült a Forbes Leggazdagabb self made amerikai nőket soroló listájára is, összesen 240 milliósra becsült vagyonával.
4. Novak Djokovic
Becsült bevételek: 38 millió dollár
Raiffeisen Bank, Lemero, Hublot – márkák, amelyek idén őt választották reklámarcuknak.
5. Rafael Nadal
Becsült bevételek: 27 millió dollár
Jelenleg kényszerű pihenésre van ítélve, 2022-re tervezi visszatérését. Ha sikerül, és ha a covid is engedi, hogy játsszon, a gázsija újra elérheti az egymillió dollárt kiállításokon vagy kisebb eseményeken való fellépésenként.
A top 6-10
A Forbes listáján 6. helyre Kei Nishikori futott be 26 millió dolláros becsült éves bevétellel, aki, bár a sporteredményei nem ennyire impozánsak, ügyesen kötötte szerződéseit a tokiói olimpia előtt. A 7. helyen Daniil Medvedev áll 13,9 millió dolláros keresetével, a 8. helyre Dominic Thiem került 8,9 millió dollárral. A sort Stefanos Tsitsipas zárja 8,1 millió, illetve Ashleigh Barty 5,8 millió dolláros éves keresettel.
Az itt feltüntetett összegek az előző évi keresetre vonatkoznak. Összehasonlításul: a magyar Forbes sportlistáján is szereplő Fucsovics Márton, aki jelenleg a legmagasabban jegyzett magyar teniszező, idén csak pénzdíjakból 957 ezer dollárt teniszezett össze eddig, karrierje során pedig 4,5 milli dollárt.