A koronavírus miatt a Diákhitel Központ is begyújtotta a rakétákat: 500 ezres kamatmentes hitelt dobnak piacra, duplázzák a szabad felhasználású diákhitel havi hitelkeretét. A hiteltörlesztési moratóriummal viszont érdemes észnél lenni.
A koronaválság és bezárások az egyetemistáknak is betettek: a leépítések első hullámát a diákmunkások és a gyakornok érezték meg először. Azoknak pedig, akik nyári munkával akarnának pénzt keresni, erősen megcsappantak a lehetőségeik, mivel a szezonális munkák pont azokban a szektorokban (turizmus, vendéglátás) jellemzők, amik a legnagyobb pofont kapták.
Erre reagált is a Diákhitel Központ, nagy változásokat vezetnek be május 1-től a diákhiteleseknél:
- már lehet igényelni az 500 ezer forintos, szabad felhasználású, kamatmentes Diákhitel Pluszt,
- visszamenőleg is lehet igényelni a még futó tavaszi félévre a szabad felhasználású és a tandíjra költhető diákhitelt,
- több, mint duplájára emelik a szabad felhasználású Diákhitel1 havi maximális keretét
Összegyűjtöttük a változásokat, amit minden diákhitelesnek, vagy diákhitel felvételén gondolkodónak tudni érdemes.
Diákhitel Plusz, a félmilliós ingyenhitel
Az eddigi hallgatói hiteleken kívül bevezetnek egy új terméket, a Diákhitel Pluszt. Ez kamatmentes, szabad felhasználású – nem csak tandíjra, nyelvvizsgára, oktatással kapcsolatos kiadásokra lehet fordítani. A hitel felsőoktatási hallgatók számára elérhető, az igényléshez aktív hallgatói jogviszony szükséges, és maximum 500 000 forint összegben lehet igényelni.
A bevezetését azzal indokolja a Diákhitel Központ, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági nehézségek, valamint a hallgatókat is nagy mértékben érintő munkaerőpiaci visszaesés pénzügyi hatásait enyhítenék ezzel. Az ugyanis általános tapasztalat volt, hogy a koronavírus megjelenésével elsőként a gyakornokoknak és diákmunkásoknak mondtak fel a cégek, és a szakmai gyakorlati lehetőségek is jelentősen beszűkültek azzal, hogy rengeteg cég átállt a távmunkára és otthoni munkavégzésre – bár ez utóbbiakért sok esetben nem jár fizetés.
A Diákhitel Plusz törlesztése úgy néz ki, hogy a hitelfelvételtől számítva egy év türelmi idő következik, majd után 5 év alatt kell törleszteni az adósságot.
Miután a termék költség- és díjmentes, így könnyen kimatekolható, hogy öt éven keresztül évente 100 000 forintot, vagyis a hatvan hónap alatt 8334 forintos a havi törlesztőrészlet.
Az új terméket igénylők ugyanúgy jogosultak a 2018-tól bevezetett családtámogatásra: a második gyermek megszületése esetén az édesanya diákhitelének a fele, míg a harmadik gyermek megszületése esetén a teljes diákhitel-tartozás elengedésre kerül.
A hiteligénylés menete teljesen elektronikus: az erre szolgáló jelentkezési felület 2020. május 1-től már elérhető a Diákhitel Központ honlapján, az igényléshez ki kell tölteni a Hiteligénylési adatlapot, valamint a fennálló aktív hallgatói jogviszonyról szóló Nyilatkozatot. Azonban a folyósításhoz a kitöltött dokumentumokat személyesen kell leadni a Diákhitel PartnerPontok valamelyikén (ezek a Magyar Posta, a Polgári Bank, a Sberbank vagy a Takarékbank bizonyos fiókjaiban találhatók).
Megszűnik a Nyelvtanulási Diákhitel
A Diákhitel Plusz bevezetésével egyidőben a Nyelvtanulási Diákhitelt is megszüntetik. Tulajdonképpen ez a termék okafogyottá vált, mert korábban 1,99 százalékos kamatra lehetett felvenni nyelvtanulásra és nyelvvizsgára, a Diákhitel Plusz félmilliós hitelkeretébe a legtöbb esetben ez belefér. Azok, akik már felvették korábban ezt a kölcsönt a korábbi konstrukció szerint 1,99 százalékos kamatozással, azoknak a Nyelvtanulási Diákhitel-tartozásuk május 1-től kamatmentessé válik.
Diákhitel1 és Diákhitel2: kitolt határidők
Az új jogszabály könnyített a már meglévő termékek igénybevételi feltételein is. Először is kitolták az igénylés határidejét: a Diákhitel1 és Diákhitel2 igénylésének, valamint a korábban igényelt hitelösszeg utólagos módosításának határidejét a 2019/2020-as tanév II. félévében (tehát a most futó szemeszterre) június 15-ig meghosszabbítják.
Ez azt jelenti, hogy a tanulók visszamenőleg is igényelhetik a szabad felhasználású, 1,99 százalékos kamatozású Diákhitel 1-et akár 350 000 forint értékben, továbbá meghosszabbítják június 15-ig és december 31-ig a Diákhitel1 igénylési és keretemelési határidejét.
Duplájára nő a szabad felhasználású hitelkeret
Emellett a szabad felhasználású Diákhitel1 maximális keretét is megnövelik: eddig maximum havi 70 000 forintot lehetett igényelni, ez 2020. augusztus 15-től 150 000 forintra emelkedik. Ez alapján a következő felsőoktatási tanévtől a hallgatók évi akár 1 500 000 forint szabad felhasználású diákhitelt igényelhetnek, de erre is vonatkozik az 1,99 százalékos kamatozás. Fontos, hogy a megemelt keret nem vonatkozik az eggyel fentebb leírt visszamenőleges hitelkérelmekre.
A Diákhitel1-et egyébként a diákok külföldi tanulmányok, Erasmus-félév idejére is felvehetik. Itt is a korábbi 70 000 EGT-országokban tanulás esetén 140 000 havi hitelkeret
A Diákhitel2 esetében nincs változás: ezt továbbra csak tandíjra lehet felvenni, a Diákhitel Központ közvetlenül az egyetemnek utalja az összeget (nem a diáknak), de továbbra is kamat- és költségmentes.
Törlesztés: a hitelmoratórium erre is vonatkozik
A Diákhitelekre is vonatkozik a korábban bevezetett hiteltörlesztési moratórium, amit a kormány gazdaságvédelmi intézkedéscsomagjában jelentett be. Ez azt jelenti, hogy 2020. december 31-ig nem kötelező fizetni a törlesztőrészleteket, de természetesen van lehetőség folytatni a törlesztést. Ugyanúgy, mint a banki hitelek esetén, ez is automatikusan életbe lépett március 19-én, nem kell róla külön nyilatkozatot tenni.
Azt fontos észben tartani, hogy a törlesztési moratóriummal él valaki, az adóssága ugyanúgy kamatozik ez idő alatt, tehát a teljes tartozás összege nőni fog és kitolódik a törlesztési periódus is – ezt a Diákhitel Központ is megerősítette a Forbesnak.
Ez főleg a Diákhitel1 szabad felhasználású hiteleseknek fontos, mert nekik ketyeg az 1,99 százalék kamat, így ha nem követel húsba vágó áldozatokat, érdemes folytatni a törlesztést. A kamatmentes hitelek esetében a hitelmoratórium nem oszt, nem szoroz a törlesztendő adósságon.
Ha valaki a Diákhitel1 esetében mégsem tudja folytatni a törlesztést, érdemes megfontolni az előtörlesztést. Ez persze furcsán hangozhat, de ebben az esetben a rendes törlesztőrészlet felett eleve lehetőség van plusz pénz elutalására (előtörleszteni), ami hosszú távon érdemben csökkentheti a futamidőt. Így van ez most is, vagyis
érdemes megfontolni, hogy a törlesztőrészlet szüneltetése mellett havi néhány ezer forintot mégis törlesztünk, de ilyenkor az utaláskor a közleménybe a szerződésszám mellé mindenképp be kell írni, hogy előtörlesztés.
Máskülönben a központ a plusz befizetésekből puffert képez nem fizetés esetére. Előtörlesztés esetén ugyanakkor csökken a visszafizetendő kamat összege is, hiszen ez farag a tőketartozásból.
Frissítés: a cikket kiegészítettük azzal, hogy az igénylés kitöltése elektronikus, de az igénylőlapokat kinyomtatva kell leadni a Diákhitel PartnerPontokon.
Nyitókép: Edgeplorer / 123RF