Amikor kirúgják az embert, gyakran hangzik el a mondat: miért pont én? A kérdés több mint egy egyszerű teátrális felkiáltás, sőt. Ha alaposan végiggondoljuk és elemezzük az okokat, feltárulhatnak azok a baklövéseink, melyek az elbocsátásunkhoz vezethettek.
Sokféle okból lehet valakit meneszteni, ám a legtöbb esetben a döntésben nincs szerepe a munkavállaló kompetenciájához. A kirúgások zöme legtöbbször a dolgozó hozzáállásából, munkamoráljából, vagy személyiségéből ered.
Az amerikai Forbes szerzője többéves tapasztalat alapján azonosított három olyan személyiségtípust, akiket több eséllyel rúgnak ki, mint másokat.
A Nemember
Vagyis az ember, aki mindenre nemet mond. A cégek szeretnek olyan kollégát alkalmazni, aki rugalmas, nyitott az új lehetőségekre és nem riad meg a legkisebb kihívástól is. Toxikus viselkedése az összes pozitív energiát elszippantja, negatív hozzáállása az egész vállalati kultúrára hatással lehet. Lehet, hogy az ilyen ember kiváló munkaerő, azonban hosszú távon nézve a munkahelyi környezetre káros hatással van.
Az áldozat
Örökös áldozatnak állítja be magát és mindig másokat hibáztat a sikertelenségért. Konstans sajnáltatja magát és keresi a figyelmet, de ritkán érdekli a nehézség valódi megoldása. Szívesebben beszél magáról a problémáról ahelyett, hogy meg is oldaná azt.
Mindenkinek lehet rossz napja, amikor semmi nem jön össze. A néhány napos negatív hozzáállás viszont gyorsan elmúlik, szemben az áldozat mentalitású kolléga attitűdjével. Utóbbi következetesen rosszul viselkedik, a kritikákra pedig támadóan reagál.
Aki mindent jobban tud
Mindent megkérdőjelez és az esetek többségében csak a hibát látja. Gyakran vannak jó ötletei, azonban hiába: a megvalósítás sokszor nem sikerül, mivel a csapatmunkát visszautasítja. Elhiszi, hogy minden feladatot csak ő tud elvégezni és bárkit képes pótolni. A cégek legtöbbjének erre a viselkedésre sem ideje, sem kapacitása nincsen, ezért az ilyen típusú embertől is hamar elköszönnek.
Van még remény
Egy menesztés után különösen nehéz új munkát találni. A kirúgás ténye már önmagában kellemetlen, és az ember önbizalma is alaposan csorbul. A helyzet mégsem reménytelen: egy kirúgás után is jó eséllyel találhatunk olyan munkát, amit valóban élvezettel csinálunk.
Néhány tanács, mielőtt új munkát keresel:
- Gondold végig, milyen szereped volt abban, hogy így történt! Jellemző rád a fent leírt személyiségtípusok egyike? Ha igen, gondold végig, mit kellene ahhoz tenned, hogy az új munkahelyeden megváltozzon a hozzáállásod!
- Lépj ki normálisan a volt munkahelyedről! Mindenkinek jobb, ha az elválás tisztességesen zajlik.
- Ha rákérdeznek, mondd el őszintén, miért rúgtak ki az előző munkahelyedről!
Előfordul, hogy valakit elbocsátanak, de ettől még nem jött el a világvége. Tanuld meg, hogyan kell másokkal dolgozni, legyél nyitott az új ötletekre és legyen pozitív a hozzáállásod! Ha ezeket betartod, nem lesz félnivalód!
Fotó: Bruce Mars // Unsplash