Akkugyár ide, akkugyár oda, a miniszter megállapította, hogy nincs itt semmi látnivaló, nincs itt semmi környezetszennyezés.
Mi történt? Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter Debrecenben járt, ahol volt szerencséje megtekinteni a hajdú-bihari kormányhivatal laboratóriumi osztályának új műszerparkját, írja az MTI.
Mint jelezte, a kormányhivatal 350 millió forint értékben szerzett be olyan mérőműszereket, amelyek elsősorban környezetvédelmi vizsgálatoknál játszanak fontos szerepet.
Mi volt az apropó? Navracsics elmondása szerint, a kormány tavaly nyáron nagymértékben szigorította a környezetvédelmi engedélyezési eljárásokhoz szükséges határértékeket, amit az ipari beruházóknak kell teljesíteni, ennek kapcsán Debrecenben olyan műszereket szereztek be, amelyek az előírt rendkívül alacsony értékeket is pontosan tudják mérni.
Navracsics Tibor „erősen eltúlzottnak” nevezte azokat a politikai vitákat, amelyek az egyes beruházások körül zajlanak, hiszen „mind a határértékek, mind a laboratóriumok által mért kibocsátási értékek ma azt mutatják, hogy semmilyen veszély nem fenyegeti a debrecenieket és a Debrecen környékieket”.
Pedig voltak ügyek. Nem is olyan régen a 24.hu-n robbant fel a hír, hogy három hét késéssel, az önkormányzati választás után tette csak közzé a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal az első olyan hulladékgazdálkodási bírságról szóló határozatát, amellyel egy frissen Debrecenbe települt, kínai tulajdonú autóipari céget is megbírságoltak.
Az 1 millió 980 ezer forintos bírságot a Halms Hungary Kft. kapta, mely az akkumulátoripari óriás, a CATL mellett épített gyárat a debreceni déli ipari parkban. A vizsgálat során kiderült, hogy a Halms telephelyéről titokban Kisgugyori csatornába vezették a szennyezett vizet. A dokumentumból kiolvasható, hogy a büntetésről szóló döntés már május 22-én megszületett, ám a határozatot csak június 11-én hozták nyilvánosságra.
De magával a CATL-lel is voltak problémák, amikor például a magzatkárosító oldószer határértékével kapcsolatban vitték az akkugyár ügyét bíróságra a helyi civilek, a törvényszék érdemi vita és döntés helyett a felperesek perindítási jogának felülvizsgálatával és a téma politikai vetületeivel foglalkozott. És természetesen ott van még az ivóvíz kérdése.