A legszerencsétlenebb szigeten fejenként 61 millió forint kár keletkezett, a legnagyobb bajban az Egyesült Államok van.
Mi történt? Az éghajlatváltozással összefüggő szélsőséges időjárási események az elmúlt évtizedben több mint 767 ezer milliárd forintba (2 ezer milliárd dollárba) kerültek a világgazdaságnak. A legsúlyosabban az Egyesült Államok érintett – derül ki a jelentésből, amelyet hétfőn az Azerbajdzsánban megrendezett a COP29 ENSZ csúcstalálkozója kapcsán tettek közzé, írja az Axios.
A konferencián Orbán Viktor is részt vesz, kedden fel is szólal – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. A magyar kormányzati delegáció tagjaként Nagy István agrárminiszter is Bakuba utazott.
Miért fontos ez? John Denton, a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara főtitkára szerint
az éghajlatváltozás gazdasági hatásai hasonló gyorsaságú és határozottságú választ
igényelnek, mint a 2008-as globális pénzügyi válság. A jelentés készítői az közel 4000 eseményt vizsgáltak meg az elmúlt évtizedből, amelyek 1,6 milliárd ember életét érintettek.
Eredmény. A kutatók szerint az legutóbbi két évében a globális gazdasági károk elérték a 451 milliárd dollárt. Ez 19%-os növekedést jelent az évtized előző nyolc évéhez képest.
- A 2014-2023 közötti időszakban az Egyesült Államokban volt a legnagyobb gazdasági kár, 934,7 milliárd dollár, majd Kína következik 267,9 milliárd dollárral és India, 112 milliárd dollárral.
Egy főre vetítve a kis Saint-Martin sziget francia része viselte a legnagyobb költségeket: összesen 5,1 millió dollárt, ami egy főre átlagosan 61 millió forint (159 ezer dollár) költséget jelentett.