Május 1-jétől hivatalosan már nem védett az, akinek csak két oltása van. És igazából? Falus András immonológus szerint se nagyon, ezért sokkal tisztább helyzetet teremt majd az új oltási igazolvány.
Néhány napja megírtuk, hogy a kormány változtatott a korábbi szabályokon, és arról hozott rendeletet, hogy májusig maradnak érvényesek a jelenlegi védettségi kártyák. Május 1. után azonban jönnek az új oltási igazolványok, amelyek már csak azoknak járnak, akik három oltást kapnak. A 24.hu megkérdezte Falus András akadémikust, Széchenyi-díjas immunológust, hogy a tudományos tények mennyiben indokolják a változásokat.
Tisztább helyzetet teremt
A professzor szerint az oltási igazolvány sokkal tisztább helyzetet teremt, mint az eddigi védettségi, hiszen tudomásul kell venni: jelen ismereteink alapján a vírus elleni teljes védettségről egzakt tények nem állnak rendelkezésre
Az viszont mára bebizonyosodott – mondta el Falus –, hogy két oltás nem elég, a hatásosság hat hónap után minimálisra csökken. „Bevezetőként, úgynevezett szenzitizálásra tökéletesen alkalmas: felpiszkálja az immunrendszert a kórokozó ellen, de szükséges a harmadik, emlékeztető adag. Azt persze ne gondoljuk, hogy a két oltás hatása nyom nélkül eltűnik.”
Az immunrendszerünk ugyanis rendkívül bonyolult, számtalan részből álló, összetett egység, két dózis után is fennmaradhat valamennyi sejtes és antitestes immunitás (a kettő egymástól szétválaszthatatlan).
„Ráadásul mindez egyéni genetikánktól, életkorunktól, életmódunktól függően eltérő lehet. Még akkor is, ha az immunmemóriát mérni alig tudjuk. Ám a lényeg: hat hónap után szükséges az emlékeztető, hogy a rendszer az elvárható szintre tornázza vissza a hatékonyságát.”
Szükség lehet negyedikre, de nem biztos
Falus szerint ugyanakkor az sem jelenthető ki, hogy a harmadik oltás már korlátlan ideig védelmet biztosít, hiába utal erre, hogy az oltási igazolvány erre a „végdátumra” szól majd.
„Senki nem tudja, meddig tart a hatásossága, ezt is most tanuljuk, élesben. Viszonylag fixálja az immunvédelmet, de semmi nem zárja ki, hogy idővel szükség lesz negyedik adagra” – fogalmazott.
Sőt, szerinte sokaknak már most indokolt lehet, elsősorban hatvan év felett, illetve krónikus betegséggel (cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák, daganat stb.) élők, legyengült immunrendszerű, immungátló kezelésben részesült személyek számára.
Összességében Falus András az oltási igazolványt helyesebb gyakorlatnak tartja a védettséginél, de a jövőt illetően nem osztozik sokak optimizmusában. Szerinte ugyan az omikron akár el is tűnhet a süllyesztőben, ha már nem lesz kit megfertőznie, de bármikor felbukkanhatnak az újabb és újabb variánsok, amelyek ellen védekezni kényszerülünk. Védőoltásokkal és a jövőben sikeresnek bizonyuló gyógyszerekkel.