Az egyre bizonytalanabb geopolitikai környezetben a hazai védelmi ipar újjáélesztése nem csak gazdasági, de nemzetbiztonsági kérdés is. A jelenlegi stratégia a nemzetközi gyártókkal közösen kialakított vegyesvállalatokra fókuszál és egyelőre nem látszik a hazai kkv-szektor megfelelő bevonódása a hadiipari ellátási láncokba.
Mi történt? Tomka Barnabás, hadiipari tanácsadó a portfolio.hu-n megjelent véleménycikkében a hazai hadiipari modernizációs törekvéseket elemezte.
Mi az állam célja? A Magyar Honvédség modernizációja mellett a magyar védelmi ipar feltámasztása is stratégiai kérdés. Ennek érdekében egyelőre a kormány a nagy külföldi gyártókkal (Airbus, Rheinmetall, SAAB és társaik) közösen hazai vegyes-vállalatok létrehozásába kezdett. Ezek hosszú távú tervek és befektetések, érdemben az évtized második felének végével lesz belőlük valami.
Mi a helyzet a többi szereplővel? Egyelőre az látszik, hogy az állam a védelmi ipar egyéb szereplőire nem fókuszál, így a kis számban bár, de még létező magyar tulajdonú haditechnikai vállalatok, valamint a hadiipari ellátási láncokba bedolgozni képes hazai KKV-k nem kapnak érdemben támogatást, de ezt hosszútávon nem lehet így hagyni.
Mivel lehetne javítani a hazai szereplők helyzetén? Tomka szerint a hazai védelmi ipari stratégiának négy kulcskérdést kell megválaszolnia:
- Mit tekintünk hadiiparnak, más szóval milyen típusú vállalatokat, cégeket tekintünk a magyar hadiipar aktív szereplőinek?
- Milyen célokat tűz ki a kormány a védelmi ipar elé, milyen feladatokat határoz meg számára, mik vele szemben az elvárásai, elképzelései?
- Milyen támogatást akar, illetve tud adni a kormány a kitűzött célok eléréshez az egyes vállalattípusba tartozó szereplőknek?
- Milyen hozzájárulás, befektetés várható el maguktól a védelmi ipar szereplőitől?
Ezen felül még fontos tényező, hogy a hazai szereplők oldaláról is szükséges egy szemléletváltás és „Harminc év után el kellene végre felejteni a langyos állóvizet, a céltalan tengődést, a túlélést ugyan biztosító, de a fejlődéshez már elégtelen állami alamizsna megrendeléseket, és végre piaci szereplőként kellene működni: befektetni, kockáztatni és fejleszteni.”