A rezsiköltségek elszabadulása a covidnál is jobban megviseli a turizmust és a vendéglátást: van olyan szálloda, amelynek áramköltsége tízszeresére, a gázköltsége pedig nyolcszorosára ugrott.
Erről a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének tiszteletbeli elnöke, Flesch Tamás beszélt az ATV-n. Úgy látja, annyira elszálltak a költségek, hogy ezt már semmilyen észszerű kiadáscsökkentéssel vagy áremeléssel nem lehet kompenzálni.
Flesch szerint súlyosabb a probléma, mint a covid idején, mert a covidról azért megvolt az a feltételezésünk, hogy záros határidőn belül lesz majd oltás, és utána az emberek ismét el tudnak járni étterembe, szállodába. Ezenkívül lehetett számolni némi állami támogatással. Jelenleg nemcsak egyes szektorokat sújt az infláció, hanem mindenhol érezteti hatását, és nem holnap fog megoldódni. Ma úgy tűnik, hogy nagyon sokaknak nem lesz megengedhető, hogy elmenjen étterembe és szállodába.
Nyolcszoros, tízszeres
Arra, hogy most milyen rezsiköltségekkel szembesülnek a szálláshelyek, az elnök azt mondta, nagyon változó az áram és a gáz tekintetében is, attól függ, hogy ki mikor és milyen formában kötötte le az árat. Előfordul azonban a tízszeres áram- és a nyolcszoros gázárszorzó is. Példaként kifejtette, hogy ha mondjuk egy 150 szobás vidéki wellness szállodának
eddig 10-12 milliós havi rezsije volt, az most 100 millió lesz havonta, amit nem fog tudni kifizetni.
Az eddigi költségek 5-7 százaléka volt az energiaköltség, most lesz 30-35 százalék lesz. Egy budapesti szállodában is 50-ről 250 millióra nőhetnek az energiaszámlák, egy vendéglátóipari egységnél 300 ezerről 2-3 millióra. Ezek nem kigazdálkodható számok, ezt nem lehet áremeléssel megoldani és/vagy költségcsökkentéssel megoldani.
Minden negyedik ember elveszítheti a munkáját
Flesch Tamás kiemelte, eleve egy nehéz helyzetben ütött be a rezsiemelkedés, mert a két év covid az utóhatásai még mindig érzékelhetők, a szektorban abszolút nincsenek tartalékok. Sokan inkább gyorsan bezárnak és megvárják, hogy mi lesz. Flesch szerint abból a 300-350 ezer emberből, aki a turizmusban és a vendéglátásban dolgozik Magyarországon, sokan elveszíthetik a munkájukat, akár 20-25 százalékuk is állástalanná válhat.
Elmondta, hogy mentővöre van szükségük, vannak is javaslataik a kormány előtt.