Az épület úgy szolgálná ki az országba érkező szállodahajókat, mint egy repülőtér: a turisták innen indulnának és ide érkeznének a nemzetközi szállodahajókkal.
A 444 szúrta ki a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatójának podcast műsorát, amiben a Bálna épületével kapcsolatos tervekről beszélt. Guller Zoltán elmondta, hogy a turisztikai kikötő funkció mellett az épületben állandó kiállítások, konferenciatermek, gasztronómiai élménypontok és egy nonstop nyitva álló információs központ is lenne.
A Bálna épületét a főváros tavaly adta át az államnak.
Guller úgy látja, hogy hamarosan kiírhatják a tervezésre szóló közbeszerzési pályázatot is, amiről a Fővárosi Önkormányzattal is egyeztettek.
Az üvegépületet 2013-ban adták át, de hányattatott sorsára jellemző, hogy 11 ezer négyzetméternyi terület bérlő nélkül maradt. Hiába volt turisztikailag előnyös helyen, az épületet nem igazán sikerült kihasználni megfelelően. A fővárost a kulturális központ épületének generálkivitelezője, a WHB Építő Kft. be is perelte, a Bálna-pert végül jogerősen a Városháza nyerte.
Ha a kivitelezés megvalósulna, csökkenhetne a Duna-part túlterheltsége is Budapest belvárosi szakaszán.
2019. februárjában egyébként még az is felmerült, hogy az épület a Corvinus alapítványi tulajdonába kerülhet.
Ugyanebben a podcastben Guller beszélt arról is, vizsgálják a rövid távú lakáskiadás lehetséges szabályozását. „Ebben a helyzetben, egészen biztos, hogy valamilyen módon a rövid távú lakáskiadást korlátozni kell.”
Fotó: Bálna Budapest