Jócskán ráfizettünk az orosz gázra a külkereskedelmi adatok alapján. Most már egyértelmű, hogy Magyarország semmivel sem kapta jobb feltételekkel a gázt Moszkvától, mint más, hiába a hosszú távú szerződés.
Az irányadó tőzsdéhez képest az oroszok januárban 10 százalék körüli felárral értékesítették Magyarország számára a földgázt – számította ki a Népszava a KSH most frissített külkereskedelmi nyilvántartása alapján. Míg ugyanis a holland tőzsdei (TTF) mutató viszonyítási alapnak tekinthető, két hónappal korábbi, vagyis novemberi kurzusa megawattóránként (MWh) 118 eurós átlagot mutatott, addig az oroszok januárban – átszámítva – 130 eurót kértek ugyanannyi gázért. Az inkább az oroszok által használt, euró/ezer köbméterenkénti mértékegységben, az 1117 eurós novemberi tőzsdei átlagárhoz képest januárban az oroszok 1227 eurót írtak az árcédulára, legalábbis a külkereskedelmi adatok alapján (hogy milyen feltételekkel szerződtünk az oroszokkal, nem nyilvános, de a KSH adatokból utólag viszonylag pontos képet kaphatunk az árazásról).
A lakosság számára talán közérthetőbb, hazai fizetőeszközben és köbméterben számolva az irányadó tőzsdei tarifa 455, a januári orosz pedig 494 forintra jön ki, ami 9 százalék körüli orosz felár. Decemberhez képest egyébként Putyinék extrahasznának mértéke ismét nőtt: míg ugyanis októberhez képest a TTF – számítási módszertantól függően – 13-15 százalékot csökkent, addig ez alapján az oroszok januárban csak 8-11 százalékot engedtek az árunkból.
A Népszava arra jut, hogyha mással szerződünk, százmilliárdos lett volna a megtakarítás. Ez erősen teoretikus felvetés, nem tudjuk, mással szemben milyen lett volna az alkupozíciónk. Az ugyanakkor az adatokból egyértelmű, hogy Moszkva számára nagyon jó üzlet a magyar gázszerződés, és hogy a magyar kormányzati narratívával szemben Magyarország nem kap jobb feltétellel fűtőanyagot, mint mások. További kalkulációk a Népszava cikkében.